dziecko
Dziecko

Śniadanie dla rocznego dziecka

Śniadanie to bardzo ważny posiłek, który może być nie tylko źródłem energii dla dziecka, ale również ciekawym doświadczeniem kulinarnym. Roczne dziecko może jeść praktycznie wszystko co dorosły (należy jednak pamiętać, aby nie podawać maluszkowi grzybów oraz surowych mięs). Warto przygotowywać kolorowe posiłki, które zachęca dziecko do próbowania. Warto również pozwolić dziecku samemu spożywać swoje śniadanie, samodzielność dla dziecka to ważny etap jego rozwoju.

Co zamiast kaszki na śniadanie?

Kolorowe kanapki z świeżymi warzywami, wędliną, czy też twarożkiem na pewno spodobają się dziecku. Jeśli dziecko nie przepada za kanapkami, można urozmaicić codzienną kaszkę dodatkiem owoców, świeżych lub suszonych, bądź płatkami owsianymi, czy tez orkiszowymi. Ciekawym dodatkiem mogą być np. pestki z dyni lub słonecznika, pomidorki koktajlowe, papryka, czy też pasty warzywne. Do picia można zaproponować dziecku wodę z dodatkiem soku owocowego, herbatkę ziołową  lub owocową. Można również podać jogurt naturalny z ulubionymi owocami, kakao lub po prostu mleko.

Jak urozmaicić dziecku śniadanie?

Warto urozmaicać śniadania i pozwolić dziecku wybierać to co mu smakuje. Dobrze jest również powstrzymać się przed zbyt częstym zachęcaniem dziecka do zjedzenia posiłku, może to wpłynąć na dziecko wręcz odwrotnie i zniechęcić je do jedzenia. Nie bójmy się dawać roczniakowi większych kawałków, nawet kiedy jego uzębienie nie jest pełne, na pewno sobie z nimi poradzi. Nie należy również bać się bałaganu i zwracać maluszkowi uwagi, że rozrzuca jedzenie. To naturalny etap w życiu dziecka, które uczy się poprzez różne doświadczenia.

Zobacz też:

Jak oduczyć dziecko nocnego karmienia?

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!