mama i córka
Dziecko

Śniadanie dla dwulatka, co przygotować?

Śniadanie dla dwulatka, co przygotować?

Idealne śniadanie dla dwulatka to takie które zje ze smakiem i które zapewni mu optymalne porcje składników. Generalnie dwulatek je już wszystko należy jednak pamiętać aby forma śniadania była dostosowana do jego możliwości. Tak więc jeżeli chcemy podać pomidora musimy pamiętać aby obrać je ze skórki itd. Generalnie musimy pamiętać, że dwulatek nie je zbyt dużo i czasami jego zachcianki bywają dość kontrowersyjne np, sam chleb albo tylko paróweczka, albo tylko płatki. Jeśli rzadko kiedy uda nam się podać dwulatkowi idealne śniadanie, nie przejmujmy się tym zbytnio, droga ewolucji jest lepsza niż zmuszanie dziecka na siłę. Które przynosi zazwyczaj odwrotny skutek.

Jak nie uczynić z dwulatka niejadka?

Dziecko traumatyzuje się jedzeniem i staje się niejadkiem. Najlepiej jeśli odrzucimy nasze stereotypy żywieniowe, nasze fobie i obawy, a zaufamy i poznamy co dziecko lubi. Jeżeli lubi np. tuńczyka w puszce który ostatnio ma niezbyt dobrą renomę, a nasze dziecko lubi tylko tuńczyka który generalnie jest zdrową rybą to wybierajmy tylko te najdroższe i najlepsze jakościowo, będzie to mniejszym złem. Jeżeli lubi tylko parówki, sprawdźmy czy nie zawierają np. toksycznych fosforanów. Idealnie byłoby też przemycić dziecku na śniadanie jakieś warzywa, z ich jedzeniem jest problem u większości dzieci. Starajmy się więc przemycać dziecku ogórka obranego ze skórki, można pokroić pomidorka w serduszka bez skórki itd. Nie zmuszajmy jednak dziecka na siłę użyjmy lepiej dyplomacji i humoru. Zawsze jeżeli nie uda nam się nakarmić go w stu procentach zdrowo na śniadanie, możemy spróbować zrekompensować to na obiad, generalnie jest mniejszy problem jeżeli chodzi o warzywa kiedy użyjemy blendera, niż podamy je na surowo. Niedobór warzyw i owoców jeżeli dziecko nie chce ich przyjmować w klasycznej formie można zastąpić sokami z sokowirówki lub pomidorową zupką, którą większość dzieci lubi można użyć do jej przygotowania blendera.

Przeczytaj również: Kiedy dziecko zaczyna raczkować?

Przykładowe śniadanie 2 latka

Przede wszystkim zapytajmy dziecko co chce. Nasz dwulatek też ma bowiem swoje potrzeby. Jeżeli nie to można mu podać obrane z flaka, paróweczki cielęce najlepiej pokrojone, gotowane jajko bądź jajecznice. Jeżeli lubi to jajko z odrobiną szyneczki. kawałek chleba pszennego najlepiej pokroić je w kawałeczki odpowiednie dla dziecka. Na to można dać plasterek szynki i  obranej ze skórki, lub sera, z ogórkiem lub pomidorkiem również obranym ze skórki. Na deser po śniadaniu jeżeli dziecko zjadło za mało można podać płatki kukurydziane, jedne z tych dla dzieci, raczej nie klasyczne płatki czy musli. Nie przejmujmy się tym i nie zmuszajmy jeżeli dziecko nie będzie miało ochoty na ten lub inny składnik śniadania. Lepiej, że zje je w 70 procentach niż wcale, albo będzie zniechęcone naszym krzykiem bądź zmuszaniem.

Śniadanie dla 2 latka – proporcje

Musimy pamiętać o proporcjach, jeżeli chodzi o dwulatka, to dwie paróweczki, ćwiartka bułki, plasterek sera, pomidora kilka plastrów ogórka i plasterek szynki, pół jajka, kilka łyżek dobrej jakości tuńczyka. Jeżeli zje taką porcję to możemy być z siebie dumni bo będzie to bardzo dużo jak na malucha, jeżeli będzie chciał zjeść coś więcej kosztem czegoś innego też nie zabraniajmy. Do picia możemy podać herbatkę ziołową dla dzieci, mleko dla dzieci, lub wodę, albo kompocik, w zależności od tego co dziecko lubi. Jeżeli dziecko nie będzie miało ochoty na klasyczne śniadanie zaproponujmy mu chociaż serek albo jogurt, i nie stresujmy się tym zbytnio. Tak małe dziecko ma zazwyczaj bardzo kontrowersyjne nawyki żywieniowe, które dopiero drogą ewolucji należy temperować.

Przeczytaj również:

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!