rodzina, tata mama i dziecko
Noworodek

Refluks niemowlęcy – co to jest i jak wygląda cofanie się pokarmu

Refluks niemowlęcy polega na cofaniu się treści żołądkowej do przełyku i jamy ustnej. Jest to przypadłość bardzo często występująca u niemowlaków, w szczególności u wcześniaków.

Objawy refluksu to:

  • ulewanie – czyli zwracanie się zawartości żołądka do gardła a nawet jamy ustnej. Zazwyczaj zanika po 1 roku życia
  • ruminacje – czyli ulewanie, gdzie treść pokarmowa zostaje ponownie połknięta
  • choroba refleksowa przełyku – jest związana z nadżerkowym zapaleniem przełyku, gdy nie jest leczona prowadzi do skrócenia przełyku lub przepukliny rozworu przełykowego. Zazwyczaj występuje razem z chorobą neurologiczną – mózgowym porażeniem dziecięcym, zespołowi Downa, mukowiscydozie.

Refluks – objawy

Dodatkowo refluksowi żołądkowemu towarzyszą: zgaga, rozdrażnienie, trudności z przełykaniem pokarmów, anemia i utrata masy ciała. Niemowlę odmawia przyjmowania pokarmu, krztusi się i wymiotuje.

Reflux żołądkowy

Refluks żołądkowy zaostrza choroby dróg oddechowych – np. astmę, oraz przyczynia się do częstych zachorowań na zapalenie płuc. Choroba refluksowa wywołuje także kaszel, chrypkę, zapalenia zatok oraz zapalenia ucha środkowego. Szkodliwość występuje także w zakresie jamy ustnej – zęby są bardziej narażone na próchnicę, gdyż cofająca się treść zawiera kwas solny i enzymy trawienne.

Diagnozowanie refluksu

Aby zdiagnozować refluks należy wykonać 24 godzinne badanie ph –metrii przełyku, RTG klatki piersiowej lub badanie endoskopowe. O rodzaju badania zawsze decyduje lekarz.

Refluks żołądkowy zawsze powinien być skonsultowany z lekarzem i leczony pod jego okiem.

Przeczytaj również:

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!