mama i dziecko w samolocie
Dziecko

Pierwszy lot samolotem z niemowlakiem – co warto wiedzieć?

Pierwsze wakacje z dziećmi mogą rodzić pewne obawy. Jednak wystarczy dobre przygotowanie, aby nawet podróż samolotem przebiegła bez większych problemów. Warto też pomyśleć o miejscu docelowym. Wielu rodziców decyduje się na pomoc, jaką oferuje biuro podróży, co daje większą pewność udanego wyjazdu.

Idealnie zaplanowany pierwszy lot z niemowlakiem

Osoby dorosłe mogą się spakować nawet w ostatniej chwili i wybrać niemal dowolną propozycję na wakacje. Jednak z małym dzieckiem lepiej wcześniej wszystko dokładnie przygotować – dotyczy to zarówno samego lotu, jak i miejsca wypoczynku.

Pierwsza kwestia związana jest z wyborem lotniska. Bez wątpienia warto zorientować się, na jakie udogodnienia można liczyć. Oczekiwanie na podróż trwa na tyle długo, że specjalne pomieszczenie z przewijakiem i wygodnym fotelem do karmienia to podstawa. Na wielu lotniskach są nawet sale zabaw i przestrzeń na przygotowanie (podgrzanie) posiłku. Niektóre porty lotnicze mają też strefy kontroli bezpieczeństwa dla rodzin z dziećmi, co pozwala ominąć długą kolejkę dla wszystkich podróżnych.

dziecko na lotnisku

Druga kwestia związana jest już z lotem. Dla maluchów do 2. roku życia nie przysługują osobne miejsca. Oznacza to, że całą podróż muszą spędzić na kolanach swoich rodziców. Co więcej, nie przewiduje się dla nich osobnego bagażu rejestrowanego. Dobra wiadomość jest taka, że nie obowiązują tak surowe przepisy dotyczące limitów jedzenia i wody.

Niezbędnik na przelot z dzieckiem

Warto pamiętać o różnicach między poszczególnymi liniami lotniczymi w zakresie praw i obowiązków podróżnych. Koniecznie trzeba to sprawdzić przed lotem, aby później nie było rozczarowania i nieporozumień.

Wśród rzeczy niezbędnych na pokładzie nie powinno zabraknąć pieluszek na zmianę i chusteczek nawilżanych, nawet gdy przewinie się malucha jeszcze przed wejściem do samolotu. Dobrze też mieć pod ręką woreczek na zużytą pieluchę. W związku z tym, że w samolotach często bywa dość chłodno, to dziecko warto ubrać na tzw. cebulkę, a poza tym zabrać kocyk. Inna kwestia, że z kocykiem maluchowi będzie wygodniej i przyjemniej na kolanach rodziców. Jakiś pluszak też może się przydać. Kolejną niezbędną rzeczą okazuje się butelka z wodą, aby maluch nie był spragniony i dzięki odruchowi ssania nie czuł tak mocno zatykania uszu podczas startu i lądowania. W kwestii jedzenia najlepiej, gdy karmi się jeszcze piersią. Przy mleku modyfikowanym trzeba prosić o wrzątek.

Miejsce docelowe ma znaczenie

Na wakacje z dziećmi zaleca się wybierać kierunki niezbyt oddalone, ponieważ zbyt długa podróż bywa naprawdę męcząca zarówno dla malucha, jak i jego rodziców. Warto zobaczyć, jakie oferty ma biuro podróży. Z pewnością wyspy greckie, wybrzeże Hiszpanii czy Turcja to naprawdę dobre pomysły na udany wyjazd z niemowlakiem – lot trwa nie więcej niż 4 godziny, a baza hotelowa jest idealnie przygotowana dla rodzin z maluchami. Szeroką ofertę na wakacje z dziećmi znajdziecie na stronie Itaki.

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!