połóg
Laktacja

Odstawianie dziecka od piersi – jak to zrobić?

Karmienie piersią jest niewątpliwie bardzo wygodne dla mamy i zdrowe dla dziecka, jedna czasem zachodzi konieczność przerwania laktacji. Dzieje się tak na przykład wtedy, gdy rodzicielka musi wyjechać albo po prostu wrócić do pracy na etacie. Czasami występują również wskazania zdrowotne.

Zobacz też: Jaka dieta w laktacji?

Karmienie piersią – jak odstawić dziecko?

Jeśli chodzi o długość czasu karmienia piersią, to są różne zdania. Niektórzy zalecają karmić do momentu, gdy w jadłospisie dziecka pojawiają się inne pokarmy, a wiec w okolicy czwartego do ósmego miesiąca życia. Jeszcze inne teorie mówią o okresie rocznym. W świecie ssaków jest zasada, że matka karmi młode do momentu, gdy potroi oni swoją wagę urodzeniową. Przeważnie zjawisko to zachodzi pod koniec pierwszego roku życia. Jeszcze inni twierdzą, że karmić piersią powinno się maksymalnie długo. Wiadomo, że zdarzają się dzieci nawet czteroletnie, które w ten sposób uzupełniają swój jadłospis. I chociaż wszystkim wiadomo, że mleko matki ma zbawienne dla rozwoju dziecka właściwości, to takie praktyki bywają wycieńczające dla matki.

Jak odstawić dziecko od piersi?

Decyzja o odstawieniu dziecka od piersi powinna być indywidualną sprawą każdej mamy, albowiem ona instynktownie czuje, co będzie najlepsze dla niej i dla dziecka. Nie ma potrzeby zarzucania sobie, braku poświęcenia w przypadku stosunkowo wczesnej decyzji. Samopoczucie mamy również jest bardzo ważne a w dzisiejszych czasach mleko naturalne można zastąpić odpowiednimi preparatami. Ich skład jest tak pomyślany, żeby dostarczały dziecku wszystkich potrzebnych do życia i rozwoju substancji.

Zobacz też: Picie mleka a jego wpływ na laktację

Odstawiania od piersi nigdy nie należy przeprowadzać zbyt gwałtownie. Najlepiej stopniowo zmniejszać racje z piersi na rzecz tych z butelki. Początkowo można obie substancje mieszać. Butelkę najlepiej wprowadzić do porannego karmienia, gdzie dziecko po nocy bywa bardziej głodne. Niektóre mamy z premedytacją wprowadzają butelkę na kolację. Pokarm sztuczny jest zazwyczaj gęstszy i dlatego dziecko dłużej jest nasycone i nie wstaje w nocy na dodatkowe karmienia.

W całej sprawie potrzebna jest konsekwencja i spokojne, pozytywne nastawienie.

Zobacz: Problemy z laktacją – co zrobić, gdy zabraknie Ci mleka?

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!