Dziecko

Nauka nocnika dla chłopców – od czego zacząć?

Ciężko czasem wyczuć moment, w którym należy zacząć naukę korzystania z nocnika. Szczególnie nauka nocnika dla chłopców nastręcza sporo trudności. Jak i kiedy nauczyć dziecko korzystania z toalety?

Kiedy nauczyć dziecko korzystać z nocnika?

Starsze pokolenie często naciska na nas, by sadzać dziecko na nocnika już w momencie, w którym opanuje chodzenie. Jednak taki trening czystości może trwać miesiącami, wywołując frustrację rodziców i niepokój dziecka. W rzeczywistości każde dziecko uczy się korzystać z nocniczka we własnym tempie. Sygnałów gotowości do rozpoczęcia nauki sikania należy wypatrywać w okresie od 4. do 36. miesiąca życia. Większość dzieci zaczyna jednak naukę sikania do nocniczka około 18 miesiąca życia.

Pierwsze sygnały gotowości

By nauka nocniczka przebiegała bezstresowo, należy dokładnie obserwować dziecko. Najważniejsze symptomy gotowości to m.in powiększenie pojemności pęcherza. Wzrasta zwykle pomiędzy 18 a 24 miesiącem życia, a poznasz to po dłuższych okresach z suchą pieluszką. Jeśli maluch wytrzymuje bez posikiwania podczas drzemki czy nawet w nocy, oznacza to, że zaczyna uczyć się kontrolować swój pęcherz.

Nie mniej ważna jest świadomość potrzeby wypróżniania się oraz komunikowanie własnych potrzeb fizjologicznych. Kiedy dziecko może jasno zasygnalizować potrzebę skorzystania z toalety, nauka sikania na nocniku przebiegnie sprawnie. W nauce nocniczka istotna jest także gotowość fizyczna – stabilne siadanie i wstawanie.

Nauka nocniczka dla chłopców

Zacznij od wyboru odpowiedniego nocnika – najlepiej wybrać tradycyjny model, bez melodyjek czy braw. Nie chcemy przecież nauczyć maluszka, że nocnik to zabawka. Modele dla chłopców powinny być wysokie z przodu, by dziecko nie zmoczyło podłogi czy ściany. Istnieje również możliwość zamontowania na ścianie specjalnego pisuaru na przyssawkach, na wysokości Twojej pociechy.

Proces przyzwyczajania malucha zaczyna się od zapoznania dziecka z wyposażeniem łazienki, wraz z opisem czynności, do których służą. Można już sadzać dziecko w pieluszce na nocniku. Warto skorzystać z pieluch wielorazowych, by dziecko poznało różnicę między mokrym a suchym.

Właściwa nauka korzystania z nocnika

Przygotuj się na to, że nauka samodzielnego załatwiania swoich potrzeb nie potrwa parę dni, lecz miesięcy lub nawet lat. Nauka nocnika dla chłopców przebiegnie łagodnie, gdy codziennie będziecie sadzali maluszka na nocniku i tłumaczyli, że to miejsce na siku i kupkę. Chwal swoją pociechę za każdą próbę skorzystania z nocnika, a ta mała rewolucja w życiu Twojego malucha przebiegnie naturalnie.

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!