medyczne
Zdrowie

Migrena – leczenie, objawy, przyczyny

Migrena to choroba neurologiczna, która charakteryzuje się silnymi i powracającymi bólami głowy. Zazwyczaj trwają one od 4 godzin do 3 dni. Mogą im towarzyszyć nudności, wymioty, a także nadwrażliwość na dźwięk, światło i zapachy.

Migrena – występowanie napadów migrenowych

Chorują na nią częściej kobiety, ale może także występować u dzieci. Wśród 10% chorych na migrenę zdarza się, że przed napadem migrenowym występuje aura wzrokowa (błyski światła przed oczami). Inni przed bólem głowy mają trudności w koncentracji albo występuje u nich sztywność karku.

Przeczytaj też: Hemoroidy w ciąży – jak je zwalczać?

Migrena – przyczyny, powody występowania migreny

Co powoduje napady migrenowe? Nie są do końca zbadane przyczyny tej przypadłości, ale neurolodzy uważają, że może mieć związek z nieprawidłowym funkcjonowaniem naczyń krwionośnych w głowie. Istnieje podejrzenie, że występowanie tej choroby ma też podłoże genetyczne. Niektóre osoby potrafią jednak wskazać kilka czynników, które powodują występowanie migreny. Są to:

  • złe odżywianie się,
  • głód,
  • spożywanie alkoholu,
  • zbyt duży stres i zmęczenie,
  • brak snu, albo jego nadmiar,
  • czynniki hormonalne (np. miesiączka u kobiet),
  • zmiana pogody,
  • zmiana miejsca przebywania (np. zmiana strefy czasowej),
  • zbyt długie oglądanie telewizji i siedzenie przed komputerem.

Migrena objawy – Jak rozpoznać migrenę?

Objawy migreny można dość łatwo rozpoznać. Przede wszystkim chory czuje pulsujący i jednostronny ból głowy, utrzymujący się do kilku dni. Niektóre osoby nie są nawet w stanie wykonywać żadnych aktywności fizycznych. Muszą przebywać w ciemnym i cichym miejscu ze względu na drażliwość na różne bodźce.

Migrena wśród Polaków – ilu z nas dotykają migrenowe bóle głowy?

Niestety nie wszyscy zgłaszają się do lekarza z migreną, a niektóre źródła mówią, że może na nią cierpieć nawet 20% Polaków. Nie da się całkowicie wyleczyć migreny, ale trzeba pamiętać, że nie jest to też choroba zagrażająca życiu. Powikłania pomigrenowe występują bardzo rzadko. Różna jest też częstotliwość występowania bólów migrenowych. Wiele osób próbuje samodzielnie z tym walczyć przyjmując środki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Należy jednak uważać z przyjmowaniem zbyt dużej ilości leków, gdyż istnieje ryzyko powikłań jak chociażby polekowy ból głowy. Konieczne są wtedy wizyty u lekarza, który pomoże w doborze odpowiednich leków. Lekarze często zachęcają też pacjentów do stosowania innych metod leczenia jak fizjoterapia, sport i zmiana diety.

Przeczytaj też: Endometrioza – poważna choroba, która dotyka kobiety

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!