ciąża
Ciąża

Mdłości w ciąży – kiedy występują i do kiedy trwają?

Ciąża to radosny, lecz jednocześnie dla wielu kobiet bardzo trudny okres, w którym muszą nie tylko przygotować się do pełnienia nowej roli, ale również stawić czoła różnorodnym, uciążliwym dolegliwościom. Jednymi z nich są bez wątpienia mdłości.

Kiedy występują nudności?

Jest to bardzo popularna przypadłość, która dotyka ok. 70% ciężarnych kobiet. Pojawia się na wczesnym etapie ciąży – ok. 5-6 tygodnia – i często jest jej pierwszą, widoczną oznaką. Zazwyczaj  mdłości przebiegają łagodnie i znikają samoczynnie pod koniec 1 trymestru, zdarza się jednak, że są bardziej nasilone i utrzymują się dłużej, nawet do końca ciąży. Kobiety, które odczuwają intensywne nudności, często skarżą się, że występują one o różnorodnych porach dnia, a niekiedy towarzyszom im również wymioty. Bez wątpienia jest to uciążliwa dolegliwość, która może wpływać na osłabienie organizmu i obniżenie nastroju. Wiele przyszłych mam musi również zmienić dietę oraz niektóre codzienne przyzwyczajenia, ponieważ nudności mogą pojawiać się na skutek intensywnych smaków, zapachów (np. używanych do tej pory perfum) oraz zbyt dużych przerw między posiłkami.

Czym spowodowane są mdłości?

Przyczyną zazwyczaj jest wysoki poziom hormonów, takich jak progesteron oraz gonadotropina kosmówkowa, których ilość w organizmie przyszłej mamy znacząco wzrasta, szczególnie w pierwszych miesiącach ciąży. Ich poziom obniża się na początku 2 trymestru, co zazwyczaj wiąże się  z ustaniem nieprzyjemnych dolegliwości.

Warto jednak pamiętać, że nudności mogą nasilać się na skutek nieodpowiedniej diety, zbyt małej ilości snu oraz nadmiernego wysiłku fizycznego. Z tego względu tak ważne jest, aby kobiety w ciąży dbały o zdrowy tryb życia i odpoczynek.

Przeczytaj także artykuł o mdłościach w ciąży na blogu Humana-Baby: https://humana-baby.pl/blog/kiedy-pojawiaja-sie-mdlosci-w-ciazy-jakie-sa-ich-przyczyny/

Jak radzić sobie z tym problemem?

Jeśli nudności nie wiążą się z częstymi, intensywnymi wymiotami lub innymi niepokojącymi objawami, wizyta lekarska raczej nie będzie potrzebna. Do złagodzenia uciążliwych dolegliwości wystarczą sprawdzone, domowe sposoby. W tej kwestii świetnie sobie radzi chociażby wyciąg z imbiru, który można stosować w różnej formie, np. dodatku do herbaty. Warto zadbać również o regularne spożywanie posiłków – najlepiej podzielić je na mniejsze, częściej spożywane porcje oraz picie dużej ilości płynów. Zalecana jest woda, pita często, lecz w niewielkich ilościach na raz. Dobrze zawsze mieć przy sobie drobną, zdrową przekąskę, która złagodzi nieprzyjemne, często prowadzące do mdłości uczucie ssania w  żołądku, w przypadku wystąpienia nagłego głodu. Najlepiej również na czas ciąży zrezygnować z potraw i przypraw o intensywnym smaku lub zapachu.

Na poprawę samopoczucie i złagodzenie nudności bardzo dobrze wpływa także świeże powietrze, warto więc regularnie wietrzyć mieszkanie i spacerować.

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!