dziecko i pies
Dziecko

Małe dzieci a zwierzęta – jak ich obecność wpływa na rozwój najmłodszych?

W wielu domach mieszkają zwierzęta, które często pojawiają się jeszcze przed powiększeniem rodziny. Niektórzy rodzice obawiają się, czy obecność zwierząt nie wpłynie negatywnie na rozwój ich dzieci. Rzeczywistość wygląda jednak zgoła inaczej – zwierzęta mają udowodniony naukowo pozytywny wpływ na kształtowanie się charakteru i zachowań u najmłodszych domowników. Należy jednak zadbać od samego początku o prawidłowe relacje między najmniejszymi członkami naszych rodzin. Jak to zrobić radzą eksperci tworzący portal Akademia Mądrego Dziecka, których porady przedstawiamy poniżej.

Przyjaźń od pierwszego wejrzenia

W powszechniej świadomości panuje przekonanie, że ludzie i zwierzęta są dla siebie najlepszymi kompanami. W tym stwierdzeniu jest sporo prawdy i nabiera ono szczególnego znaczenia w przypadku dzieci, dla których rozwoju obecność zwierząt może zdziałać wiele dobrego. Posiadanie zwierzęcia od samego początku uczy dziecko odpowiedzialności, delikatności i dostrzegania potrzeb innych żywych istot. Przygotowuje je także do obowiązków społecznych oraz troszczenia się o innych. Decydując się na zwierzę należy jednak pamiętać, że powinno ono być traktowane przez wszystkich domowników, jak członek rodziny.

Dzieci powinny być uczone od najmłodszych lat, że żywa istota nie jest zabawką, tylko odrębną jednostką posiadającą własne potrzeby, uczucia oraz wrażliwość, które należy szanować. Z dużą ostrożnością należy podchodzić także do dziecięcych błagań o prezent w postaci małego kotka lub pieska – zanim spełnimy tę prośbę, warto odpowiednio przygotować dziecko wyjaśniając mu, że z posiadaniem zwierzątka wiążą się nie tylko przyjemności, ale także obowiązki, które powinno wypełniać także dziecko. Dzieci mogą pomagać w nakładaniu zwierzakowi jedzenia, wyprowadzaniu na spacer oraz zabawie ze zwierzakiem, a zakres ich obowiązków powinien być dostosowany do wieku oraz możliwości.

Jak obecność zwierzaka wpływa na rozwój najmłodszych?

Z posiadaniem zwierzęcia w domu wiążą się liczne korzyści. Kontakt z czworonożnym przyjacielem, bez względu, czy jest to pies, kot, czy chomik, uczy dziecko empatii, troski i wielu innych nie mniej pozytywnych zachowań społecznych. Według badań naukowych, bliski kontakt ze zwierzęciem od najmłodszych lat pozytywnie wpływa także na rozwój mowy oraz motywuje do nauki. Bliska, pełna troski i przywiązania więź z czworonożnym przyjacielem jest ponadto skutecznym lekiem na niepowodzenia, małe smutki oraz separację z rodzicem, który musi wrócić do pracy lub wyjść z domu na dłuższy czas.

Eksperci tworzący portal Akademia Mądrego Dziecka wskazują także, że dzieci wychowujące się w domach ze zwierzętami wykazują lepsze przystosowanie społeczne, większą empatię oraz otwartość na kontakty z innymi ludźmi. Pozytywnie wpływa to na nawiązywanie relacji z rówieśnikami oraz przyspiesza aklimatyzację w przedszkolu. Bliski kontakt z czworonogami ułatwia także naukę w szkole podstawowej, a w szczególności przyswajanie wiedzy z zakresu biologii, którą zdecydowanie szybciej i chętniej nabywają mali posiadacze zwierząt domowych.

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!