Bez kategorii

Łóżeczka dla dzieci – na co zwracać uwagę przy ich wyborze?

Kiedy rodzina powiększa się o kolejnego członka, opiekunowie dążą do zapewnienia mu jak najlepszych warunków. Bogata oferta producentów i wszechobecna reklama, zachwalająca poszczególne produkty powoduje, że w wyborze pogubić się możne nawet doświadczony rodzic. Nie wspominając już o tych, którzy dopiero pierwszy raz stają przed wyborem poszczególnych elementów wyprawki dla maluszka. Dlatego też warto wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę, by zakup konkretnego łóżeczka dla  dzieci okazał się dobrym wyborem.

Przede wszystkim bezpieczeństwo łóżeczka dla dzieci!

Niemowlak większą część doby spędza właśnie w łóżeczku. Dlatego też najważniejsze jest, aby było ono po prostu wygodne. I nie chodzi tutaj wcale o kolorowe ozdoby, cieszące oko i zapewniające rozrywkę. Łóżeczka dla dzieci powinny być przede wszystkim stabilne oraz wytrzymałe. Trzeba bowiem wiedzieć, że czas spędzać w nim będzie nie tylko malutki dzidziuś, śpiący słodko przez większą część dnia. Jest ono również miejscem zabawy dla większej pociechy, który przy łóżeczkowych szczebelkach stawia pierwsze kroki, a nawet skacze. W tej perspektywie warto zadbać, by mebel był w jak największym stopniu mocny i odporny na wszystkie pomysły, rodzące się w małej główce.

Bezpieczeństwo gwarantuje również odpowiedni materiał, z jakiego łóżeczko zostało wykonane. Uznaje się, że najlepszym rozwiązaniem są w tym przypadku mebelki drewniane. Naturalne materiały są nie tylko bezpieczne, ale i przyjazne dla zdrowia małego człowieka. Co więcej, muszą być one dokładnie oszlifowane, gdyż nawet najmniejsze drzazgi stanowią zagrożenie dla subtelnej skóry dziecka. Delikatne wykończenie i brak ostrych kantów sprzyja z kolei bezpieczeństwu podczas wygłupów i zabaw. Dokonując zakupu mebelka warto zwrócić szczególną uwagę, by był on pokryty nietoksycznym lakierem lub farbą. Wszystko dlatego, że ząbkująca pociecha szuka ukojenia we wszystkich przedmiotach wokół siebie, a więc również w łóżeczku, gryząc jego szczebelki. Należy więc sprawdzić wszystkie certyfikaty jakości, gdyż to właśnie one są gwarantem bezpieczeństwa, które w przypadku małych dzieci jest znacznie ważniejsze, nią jakiekolwiek walory estetyczne.

Łóżeczko dla dziecka – wygoda dla rodzica

Bezpieczeństwo to podstawowy warunek dla dzieci. Z kolei rodzice powinni zwrócić uwagę również na praktyczność mebelka tak, aby zastosowane w nim rozwiązania ułatwiały codzienne funkcjonowanie. Z pewnością sprawdzi się szuflada, umożliwiająca wygospodarowanie miejsca na dodatkowe przedmioty, związane z opieką nad maluszkiem. Można w niej schować pościel, ciuszki, które warto mieć pod ręką, czy pieluszki tetrowe, stanowiące w dalszym ciągu ważny element wyprawki dla niemowlaka. Łóżeczka dla dzieci bywają również wyposażone w inne elementy, które – choć niepozorne – pozwalają nieco ułatwić opiekę nad pociechą. Mowa tutaj np. o modelach wyposażonych już w przyborniki i organizery, w których umieścić można podstawowe akcesoria, służące do pielęgnacji niemowlaka lub też niewielkich rozmiarów zabawki. Warto sprawdzić również, czy łóżeczko posiada możliwość zamontowania baldachimu. Stanowi on ochronę przed promieniami słonecznymi, ale również buduje ciepłą, intymną atmosferę, pozwalającą na wyciszenie i dającą maluchowi poczucie bezpieczeństwa. Dużym ułatwieniem jest również dodatkowe wyposażenie w postaci np. pościeli, co pozwala skrócić czas przeznaczony na kompletowanie wyprawki.

Łóżeczka dla dzieci z reguły wyposażone są w regulację wysokości. Warto zadbać, by była ona trójstopniowa, co jest zarówno bezpieczne dla dziecka, jak i wygodne dla rodziców. Najwyższy stopień sprawdza się świetnie w przypadku leżących maluchów, najniższy z kolei wprowadza się, gdy dziecko zaczyna raczkować i chodzić. Możliwość regulacji poziomów wpływa na komfort użytkowania mebla, stanowiąc jednocześnie odpowiedź na potrzeby poszczególnych etapów rozwoju niemowlęcia.

Walory estetyczne łóżeczka dla dzieci są niezwykle ważne. Umieszczone na nich ozdoby cieszą oko i budują ciepłą atmosferę w dziecięcym kąciku. Kupując mebelek warto jednak zwrócić uwagę przede wszystkim na względy praktyczne i bezpieczeństwo, gdyż to właśnie dzięki nim można mieć pewność, że dokonany wybór był najlepszym, spośród wszystkich dostępnych możliwości.

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!