kolka niemowlęca
Noworodek

Kolka dziecięca: ile trwa? Jak ją zwalczać?

Co to jest kolka niemowlęca?

Pojawienie się dziecka na świecie niemal zawsze wywołuje strach i niepewność u jego rodziców. Noworodek swoim przyjściem na świat dezorganizuje całe dotychczasowe życie dwojga ludzi, których paraliżuje sama myśl o tym jak jest on kruchy i delikatny. Spełnienie potrzeb takiego maluszka jest ogromnym wyzwaniem dla rodziców i nie jeden raz przekonają się oni, jak trudna i odpowiedzialna jest to rola.

Kolka niemowlęca: Płacz i krzyk maluszka sygnałem ostrzegawczym dla rodziców

Pojawienie się noworodka w domu prawie zawsze wywołuje chaos i zamieszanie. Rodzice muszą nauczyć się od podstaw niezwykle trudnej roli rodzicielskiej i nauczyć się reagować na potrzeby ich dziecka. Zdrowy noworodek zazwyczaj nie jest zbyt absorbujący, bowiem większość dnia przesypia, budząc się jedynie na karmienie i zmianę pieluchy. Kiedy jednak prawidłowo rozwijający się maluszek, zaczyna przeraźliwie płakać, mimo, że jest najedzony i przewinięty, to znaczy, iż może go nękać bardzo bolesna dolegliwość, jaką jest kolka dziecięca. Jest to przypadłość, która dotyka maleńkie dzieci posiadające od kilku tygodni do kilku miesięcy.

Objawy kolki dziecięcej

Objawia się napadowym i długotrwałym płaczem i krzykiem, który przeraża rodziców i wymaga konsultacji lekarskiej.Takie napady kolki zazwyczaj pojawiają się w godzinach popołudniowych lub wieczornych i wiążą się z silnym niepokojem maluszka.Twarz dziecka staje się czerwona i spięta, a maluch podkurcza i napręża nóżki, jest niespokojny i rozdrażniony. Kolka dziecięca jest niczym innym, jak skutkiem niedojrzałego jeszcze przewodu pokarmowego i nadmiernym wytwarzaniem gazowych jelitowych. Powoduje to bóle brzuszka, które stają się dla dziecka i jego rodziców prawdziwym utrapieniem.

Jak złagodzić ból kolkowy u dziecka?

Aby złagodzić nieco te dolegliwości, dobrze jest masować brzuszek pociechy, wykonywać delikatne ruchy kołyszące lub też przykładać do bolącego brzuszka ciepły okład. To pozwoli na złagodzenie skurczy i ustąpienie bolesnych dolegliwości. Skuteczne jest również podawanie maluszkowi leków probiotycznych,zawierających żywe kultury bakterii. Niektóre dzieci bardzo dobrze reagują na herbatki ziołowe z kopru czy mięty, które niwelują przykre objawy kolki dziecięcej.

Kiedy mija kolka u dziecka? Ile trwa kolkowanie?

Rodzice maluszków cierpiących na tę przykrą dolegliwość, mogą odetchnąć z ulgą, że kolka zazwyczaj zanika samoistnie około 4,5 miesiąca życia dziecka.

Przeczytaj też ile trwa połóg!

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!