basen z dzieckiem
Noworodek

Kiedy zabrać dziecko na basen?

Kiedy zastanawiamy się nad tym jak wspomóc rozwój i zdrowie naszego dziecka często myślimy o aktywności fizycznej. O zaletach uczęszczania na basen można mówić godzinami. Pływanie wzmocnia mięśnie i odciąża kręgosłup. Podczas ruchu angażujemy wszystkie mięśnie, co spełnia rolę zarówno rekreacyjną, jak i rehabilitacyjną. Zwiększa pojemność płuc, koryguje wady postawy, koi i relaksuje… i o wiele więcej. Brzmi całkiem nieźle, prawda? Basen może przyciągnąć każdego – również niemowlęta i dzieci.

Pierwsze wyjście na basen

Tak naprawdę można zaczynać już od wieku niemowlęcego. Z roku na rok rośnie zainteresowanie zajęciami dla najmłodszych i coraz częściej rodzice czerpią korzyści płynące z takiej formy aktywności. Pojawia się jednak pytanie: kiedy wybrać się na basen po raz pierwszy? Pływalnie organizują zajęcia już dla dwumiesięcznych szkrabów, jednak opinia pediatrów jest w tym przypadku zgodna. Uważają, że jest to za wcześnie i najlepiej zacząć, gdy dziecko ma cztery lub nawet sześć miesięcy. Oczywiście nie trzeba korzystać z gotowych zajęć. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby samemu zająć się dzieckiem. W zasadzie jest to nawet wskazane – można wówczas zobaczyć reakcję malucha na wodę i sprawdzić, czy sprawia mu to w ogóle przyjemność.

Jak się przygotować?

Przede wszystkim należy przeprowadzić rekonesans. Popytać wśród znajomych i rodziny, a także poszukać informacji w Internecie i innych źródłach. Najlepiej jest wybrać się na wybrany basen samemu, a dopiero później zabrać ze sobą swoją pociechę. Należy zwrócić uwagę zarówno na przystosowanie szatni – ich przestronność, zaopatrzenie w przewijaki oraz pomieszczenie dla matek karmiących, jak i sam brodzik – woda powinna być czysta (najlepiej ozonowana) i odpowiednio ciepła (około 32 stopni).

A gdy wszystko jest sprawdzone i nadszedł dzień wyjścia na basen? Przede wszystkim nasze dziecko musi być zdrowe. Nie może mieć jakichkolwiek infekcji: przeziębienia, zapalenia ucha, błon śluzowych, a także jakichkolwiek chorób dermatologicznych. Organizm niemowlaka jest bardzo delikatny i w przypadku jakichkolwiek wątpliwości trzeba odwiedzić pediatrę. Jeśli jednak wszystko z dzieckiem jest w porządku, pozostaje jedynie przygotowanie niezbędnych akcesoriów. Jakich? Odpowiednie kosmetyki kąpielowe, ręcznik, specjalistyczne pieluszki (do zabaw w wodzie). Można zabrać również rękawki do kąpieli.

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!