Kiedy dziecko zbliża się do wieku przedszkolnego, wielu rodziców zadaje sobie pytanie, do jakiego przedszkola posłać swoją pociechę. W Polsce funkcjonują różnego rodzaju placówki dla maluchów, wśród których wyróżniamy przedszkola publiczne i niepubliczne. Te ostatnie z kolei różnią się od siebie realizowanymi programami. Jakie są rodzaje przedszkoli i które wybrać dla dziecka? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej.
Spis treści:
Przedszkola publiczne
Przeważają wśród nich przedszkola samorządowe, które prowadzi samorząd gminy. W takich placówkach nauczyciele realizują zajęcia zgodne z podstawą programową wychowania przedszkolnego. Przedszkola publiczne oferują też podstawowe zajęcia dodatkowe, np. język angielski, rytmikę, plastykę. Grupy przedszkolne są podzielone ze względu na wiek i liczą po 25 dzieci. Choć jest to górna granica, niekiedy zdarza się, że maluchów w oddziale jest jeszcze więcej.
Przedszkola państwowe zazwyczaj dysponują własną kuchnią, ale zawsze warto sprawdzić, jak wygląda wyżywienie w konkretnej placówce. Niektóre przedszkola korzystają z usług firm cateringowych. W przedszkolach publicznych rodzice nie muszą płacić czesnego, przy czym darmowe są pierwsze 5 godzin zajęć. Za kolejne należy dopłacić (1 zł za każdą dodatkową godzinę).
Przedszkola prywatne (niepubliczne)
Przedszkola niepubliczne cechują się mniej licznymi grupami (ok. 10-15 dzieci). Oprócz podstawowego programu edukacyjnego prowadzą zajęcia zgodne z profilem danej placówki. Możemy spotkać np. przedszkola artystyczne, ekologiczne, muzyczne czy sportowe.
W przeciwieństwie do placówek państwowych przedszkola prywatne oferują więcej zajęć dodatkowych. Z drugiej strony rodzice muszą płacić czesne, ponieważ przedszkola prywatne nie mają dofinansowania z gminy.
Rodzaje przedszkoli niepublicznych
Wśród przedszkoli niepublicznych w Polsce coraz częściej pojawiają się placówki realizujące nowatorskie programy nauczania. Przyjrzymy się trzem wybranym rodzajom przedszkoli prywatnych.
Przedszkola językowe
W tego typu placówkach duży nacisk kładzie się na naukę języka obcego. Zazwyczaj jest to język angielski, ale w Polsce działają też przedszkola prowadzące zajęcia z niemieckiego, francuskiego czy włoskiego. W przedszkolu językowym w Kielcach dzieci codziennie mają kontakt z angielszczyzną. Nauczyciele używają tego języka nie tylko podczas zajęć, ale też w zwyczajnych sytuacjach. Dzięki temu maluchy „zanurzają się” w innej mowie, oswajają z brzmieniem i intonacją, szybciej zapamiętują nowe słowa.
Przedszkola Montessori
Program w takich przedszkolach opiera się na metodzie włoskiej lekarki Marii Montessori. Wychowanków nie dzieli się na grupy wiekowe. Wszystkie dzieci tworzą jedną przedszkolną społeczność, w której maluchy obserwują starsze dzieci, a te z kolei opiekują się młodszymi. Dzięki temu uczą się odpowiedzialności.
Nauczyciele w przedszkolach montessoriańskich stawiają na indywidualne podejście do dzieci. Każdy przedszkolak może pracować we własnym tempie i nie jest do niczego zmuszany.
Przedszkola steinerowskie (waldorfskie)
Przedszkola te zawdzięczają swoją nazwę filozofowi Rudolfowi Steinerowi. Uważał on, że dzieci rozwijają się przede wszystkim poprzez nieskrępowaną zabawę, twórczość artystyczną oraz naśladownictwo.
Co ciekawe, w placówkach działających według metody Steinera nie ma zabawek. Dzieci mają dostęp do tego, co pochodzi z natury, np. szyszek, kawałków drewna, czy kasztanów. Maluchy mogą tworzyć z tych elementów własne zabawki, co pobudza ich wyobraźnię.
W przedszkolach waldorfskich nie ma zajęć dodatkowych, w tym np. z języka obcego, ponieważ według założeń Steinera stanowiłyby dla dzieci zbyt duże obciążenie. Ponadto zgodnie z pedagogiką waldorfską mały człowiek zaczyna naukę czytania dopiero w wieku 7-8 lat, zaś przedmiotów ścisłych – jeszcze później, bo w okresie nastoletnim.
Co wziąć pod uwagę przy wyborze przedszkola?
Jak widać, typów przedszkoli jest wiele. Jak zatem wybrać najlepsze miejsce dla dziecka? Podpowiadamy, jakie kryteria wziąć pod uwagę.
Stopień samodzielności dziecka
W przedszkolach publicznych najlepiej poradzą maluchy, które dobrze czują się w dużej grupie rówieśników i nie mają problemów z samodzielnym ubieraniem czy jedzeniem. Z kolei przedszkola prywatne oferują zajęcia w kameralnych grupach, dzięki czemu nauczyciele mają możliwość dostosować metody wychowawcze do tempa rozwoju każdego dziecka.
Przygotowanie nauczycieli
Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z placówką państwową, czy prywatną, o jakości przedszkola decyduje jego kadra. Warto sprawdzić, kto będzie opiekował się dzieckiem przez kilka godzin dziennie. Liczą się tu zarówno wykształcenie i przygotowanie merytoryczne wychowawcy, jak i jego osobowość oraz stosunek do pracy z małymi dziećmi. Warto wiedzieć, że z przedszkolnym personelem można zapoznać się np. podczas dni adaptacyjnych, o ile dana placówka je organizuje.
Oferta edukacyjna
Jak wybrać przedszkole dla dziecka? Zadając sobie to pytanie, rodzice powinni zastanowić się, czego oczekują od edukacji przedszkolnej, na czym najbardziej im zależy. Przykładowo osoby, które chcą, by ich dziecko jak najlepiej przygotowało się do szkoły, mogą być rozczarowane programem przedszkola steinerowskiego. Inni rodzice widzą w maluchu predyspozycje artystyczne, dlatego zainteresują się placówką z bogatą ofertą zajęć dodatkowych, takich jak taniec, plastyka, aktorstwo czy śpiew.
Do innych kryteriów, które mogą ułatwić wybór dobrego przedszkola, należą również:
- bezpieczeństwo
- warunki lokalowe
- wyżywienie
- możliwości finansowe rodziny.
Materiał partnera