dzieci w szkole
Dziecko

Jak rozwijać u dzieci motywację wewnętrzną?

Rozwój naszego dziecka zależy od wielu czynników. Głównym motorem napędowym, kształtującym charakter i postawę malucha jesteśmy my sami, czyli rodzice. To, w jaki sposób zwracam się do naszych pociech, jak je chwalimy i doceniamy, będzie miało wpływ na ich motywację wewnętrzną. To ona warunkuje sposób, w jaki podejmują działania, radzą sobie z porażkami i stawiają czoła przeciwnościom losu. A więc jak rozwijać u dzieci motywację wewnętrzną? Jest na to kilka rad.

Pozytywne wychowanie, czyli jak rozwijać u dzieci motywację wewnętrzną?

Każde dziecko przychodzi na świat z naturalną motywacją do samorozwoju. Już od najmłodszych lat maluchy raczkują, wspinają się, biegają, zaglądają do szafek, biorą do buzi wszystko co wydaje im się ciekawe. Poznają świat, bo są zmotywowane wewnętrznie. Z upływem czasu, ta ciekawość słabnie i należy ją odpowiednio pobudzać. A więc jak rozwijać u dzieci motywację wewnętrzną? Przede wszystkim chwalić w sposób mądry i doceniać starania naszych pociech. Dzieci czują satysfakcję i zadowolenie, kiedy pochwalimy ich pracę, budowlę z klocków, czy rysunek. To motywuje je do dalszych wysiłków, pokazuje, że coś ma sens, i że warto, to robić. Nie zakazujemy wszystkiego, ale pokażmy inną alternatywę. Dzieci, to urodzeni odkrywcy, pozwólmy im działać, ale w sposób mądry, poprzez udzielenie wsparcia i naszej pomocy. Jak rozwijać u dzieci motywację wewnętrzną najlepiej obrazuje przykład malucha, który usilnie stara się wdrapać na wysoką drabinę. Mówiąc „jesteś za mały, nie dasz rady” nie rozwiniemy w nim motywacji wewnętrznej. Większość dzieci najprawdopodobniej się podda i odejdzie. Kiedy jednak udzielimy mu wsparcia i pozwolimy wdrapać się, choćby kawałek, to damy pozytywny sygnał, że należy próbować, że warto podejmować działania.

Większość rodziców zadając sobie pytanie, jak rozwijać u dzieci motywację wewnętrzną, zapomina, że robi to każdego dnia. Wsparcie, docenianie i bezwarunkowa miłość, dają dziecku najlepszą motywację do działania. To my sami inspirujemy nasze dzieci, pokazujemy im sens i cel działania. Pozytywne wychowanie, to najlepsza droga do rozwijania u dzieci motywacji wewnętrznej.

Zobacz też:

Refluks niemowlęcy – co to jest i jak wygląda cofanie się pokarmu

Jaki materac dla niemowlaka wybrać?

Dieta w laktacji, czyli co jeść podczas karmienia piersią?

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!