kąpiel
Dziecko

Jak kąpać niemowle?

Małe dziecko to z pewnością bardzo duża radość dla rodziców oraz bliskiej rodziny. Bardzo często potomek jest wręcz wyczekiwany latami, dlatego radość w tym przypadku również może być jeszcze większa. Jednak niezależnie od tego, ile czekaliśmy na nasze dziecko, bardzo często nie mamy pojęcia, w jaki sposób się nim zajmować. Gdy pierwszy strach już minie i oswoimy się z naszym nowym członkiem rodziny, bardzo często zadajemy sobie również pytanie, w jaki sposób odnaleźć się na jego poszczególnych etapach rozwoju?

Jak kąpać dziecko?

Istotnie bardzo ważna jest kąpiel niemowlaka. W takiej sytuacji należy przede wszystkim dostosować odpowiednią temperaturę wody, która w żadnym przypadku nie może być zimna. Naszego niemowlaka kąpiemy w ciepłej, lecz nie bardzo gorącej wodzie. Do kąpieli można dodać delikatne kosmetyki, przeznaczone dla dzieci. Dzięki temu kąpiel wpłynie pozytywnie na jego skórę, jednak nie możemy zapominać, że najlepiej, aby jedna osoba trzymała dziecko na rękach, a druga delikatnie polewała wodą.

Podczas kąpieli można z dzieckiem nawiązywać kontakt poprzez zabawę specjalnie przeznaczonymi do tego zabawkami (kaczuszkami itp.), które sprawią, że dziecko nieco chętniej będzie spędzać czas w wodzie. Niekiedy bowiem niemowlaki, a szczególnie noworodki kiepsko znoszą kontakt z wodą.

Kiedy pierwsza kąpiel dziecka?

Pierwsza kąpiel dziecka następuje około 2 lub 3 doby po urodzeniu. Zazwyczaj odbywa się jeszcze w szpitalu pod nadzorem położnych, które dopatrują kąpieli i w razie potrzeby podpowiadają co mama powinna robić podczas pielęgnacji cynka lub córeczki.

Jak często kąpać dziecko?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zwykle mówi się, by dziecko kąpać co dwa dni jednak oczywiście jeśli są to miesiące letnie i dziecko się bardziej poci to należy kąpać codziennie. Z drugiej strony, jeśli dziecko się ubrudzi np. jedzeniem lub zapaskudzi od pieluszki to również należy je wykąpać.

Zobacz też:

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!