Co to jest baby brain?
Kobieta

Hemoroidy w ciąży – co robić?

Ciąża to jeden z najpiękniejszych okresów w życiu większości kobiet. Jednak czasami w oczekiwaniu na przyjście na świat maluszka przeszkadzają nieprzyjemne dolegliwości, takie jak hemoroidy. Czy przyszła mama może im zapobiec? Jak je leczyć, kiedy już się pojawią?

Zobacz też: Endometrioza, czyli choroba, która dotyka wiele kobiet

Przyczyny hemoroidów w ciąży

Jedną z głównych przyczyn pojawienia się hemoroidów w ciąży jest wzrost ciśnienia żylnego. W organizmie ciężarnej kobiety dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych, a także zwiększenia ilości krwi, która w nich krąży. Są też inne przyczyny choroby hemoroidalnej w ciąży, a są to:

  • przewlekłe zaparcia;
  • ucisk macicy na żyły jamy brzusznej i miednicy;
  • ucisk na żyłę główną dolną;
  • zaburzenia gospodarki hormonalnej.

Hemoroidy u kobiet w ciąży najczęściej pojawiają się w trzecim trymestrze, choć nie jest to reguła – u niektórych przyszłych mam problemy z wypróżnianiem się pojawiają się nieco wcześniej.

Hemoroidy w ciąży – leczenie

Kobiety w ciąży mają do wyboru kilka metod leczenia hemoroidów. Dużo zależy od stopnia zaawansowania choroby hemoroidalnej. Ponieważ nie wszystkie leki są bezpieczne dla ciężarnych, podstawą leczenia jest zmiana diety. Przyszła mama powinna jeść więcej produktów bogatych w błonnik i dbać o właściwe nawodnienie organizmu, a więc wypijać minimum 2 litry płynów dziennie. Ulgę mogą przynieść nasiadówki w gorącej wodzie lub wywarze z kory dębu. Kobiety w ciąży mogą w razie potrzeby sięgnąć po czopki lub maści, pod warunkiem, że środki te nie mają negatywnego wpływu na dziecko. Leczenie chirurgiczne zwykle nie jest koniecznością, ponieważ hemoroidy przeważnie znikają po kilku miesiącach po urodzeniu dziecka.

Zobacz też: Jak działa kubeczek menstruacyjny?

Czy można zapobiec hemoroidom w ciąży?

Każda przyszła mama, która chciałaby uniknąć choroby hemoroidalnej, powinna pamiętać nie tylko o dobrze zbilansowanej, bogatej w błonnik diecie, ale także o codziennej aktywności fizycznej. Mogą to być długie spacery. W razie potrzeby ciężarne mogą też stosować specjalne środki mające na celu zmiękczenie stolca.

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!