fotelikdzieciecy1
Dziecko

Ekwipunek dla jesiennych maluchów, czyli co trzeba mieć, a jakie elementy wyprawki są zbędne

Jeśli Twoje dziecko ma urodzić się jesienią, to musisz zastanowić się nad doborem odpowiedniej wyprawki, wszak nie wszystko będzie niezbędne, a nieprzemyślane zakupy skończą się tym, że pomiędzy kolejnym wstawaniem do dziecka będziesz usiłowała odsprzedać te nietrafione i tracić energię na tę czynność, a przecież będziesz potrzebować choćby krótkich, ale rzeczywistych chwil wytchnienia, nawet pomimo wielkiej radości. Z pewnością do niezbędnego ekwipunku należeć będzie fotelik samochodowy. Zatem swoje pierwsze kroki skierujesz do sklepu z fotelikami i wózkami dziecięcymi. Ale po kolei…

Foteliki samochodowe – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Choć większość kobiet przed rozwiązaniem dokupuje kolejne ciuszki dla maleństwa, są i takie, które decydują się na przemyślany zakup fotelika samochodowego, zatem nie dokonany pod wpływem impulsu i chwili, ale po przejrzeniu dostępnych ofert i dopasowaniu fotelika do samochodu. Oczywiście na takie zakupy warto wybrać się z kimś bliskim, kto będzie dopasowywał fotelik do kanapy, bo powierzenie tego odpowiedzialnego zadania sprzedawcy nie zawsze jest dobrym pomysłem. Z pewnością trzeba wybrać renomowany sklep z fotelikami i wózkami dziecięcymi. Na samym początku musisz wykluczyć chęć zakupu pierwszego fotelika, który posłuży dziecku na kilka lat. Takie rozwiązanie zachowaj sobie na kolejny fotelik. Przede wszystkim powinnaś wybierać spośród fotelików samochodowych montowanych tyłem do kierunku jazdy, gdyż to najbezpieczniejsza pozycja dla wiotkiej główki i kręgów szyjnych noworodka i niemowlęcia. Fotelik samochodowy powinien być z przedziału 0-13 kg, czyli taki który wystarczy dziecku do około roczku. Na pewno nawet jeśli dysponujesz odpowiednim budżetem nie powinnaś kupować już drugiego fotelika, gdyż przede wszystkim należy go dopasowywać do wzrostu i wagi dziecka, zatem może się on okazać zbędnym wydatkiem.

fotelikdzieciecy

Wózki dziecięce – 2 w 1 lub gondola, z lekką spacerówką możesz się wstrzymać

Kolejny niezbędny element ekwipunku jesiennego malucha to wózek. Tutaj możesz zdecydować się na model 2w1 bądź jedynie wózek z gondolą. Wybór wózka 2w1 nie zawsze jest trafiony, gdyż może okazać się, że będziesz potrzebować nieco lżejszej spacerówki. Na pewno wózek z gondolą powinien być dość głęboki, by zapewniać twojemu dziecku komfort i osłonę przed niekorzystnymi warunkami, a także być wyposażony w dobre amortyzatory, zwłaszcza, jeśli masz zamiar chodzić na częstsze spacery. Ponieważ wydatków jest naprawdę wiele to na jesień, czyli narodziny Twojego dziecka nie musisz jeszcze kupować spacerówki, zwłaszcza, że korzystać z niej będziesz dopiero kolejnego lata.

Pajacyki i body z długim rękawem, bezrękawniki raczej sobie daruj

Wszystkie przyszłe mamy lubią przechadzać się po sklepach z ubrankami dla dzieci i wybierać dla swoich pociech to, co najlepsze i przede wszystkim przydatne. Jesienne dziecko, zwłaszcza to urodzone w przededniu zimy nie będzie potrzebowało body bez rękawów czy z krótkim rękawem, dlatego z nich możesz zrezygnować. Znacznie lepszym wyborem będą body z długim rękawem i cieplejsze pajacyki. Możesz oczywiście ubierać dziecku kilka warstw, jednak bądźmy szczerzy, szczególnie dla Ciebie nie będzie to zbyt wygodne, gdyż zanim rozbierzesz dziecko ze wszystkich warstw zrobi się purpurowe od płaczu. Niewątpliwie zamiast dużej ilości krótkich body i kaftaników powinnaś zainwestować w kombinezon, a nawet nie jeden. Oczywiście musisz wziąć pod uwagę datę urodzenia Twojego dziecka i na tej podstawie dobrać odpowiedni rozmiar, najlepiej poza tym 0-3, dla pewności zakupić jeszcze ten 3-6, zwłaszcza, jeśli Twoje dziecko jak wynika z USG ma być dość duże. Nie możesz oczywiście zapomnieć o czapeczkach, które będą potrzebne twojemu dziecku od dnia narodzin.

Akcesoria dla dziecka – które są zbędne, a które niezbędne?

Na samym końcu chcemy zwrócić uwagę na akcesoria dla dziecka. Są one raczej niezależne od pory roku w której dziecko się rodzi. Butelki i podgrzewacze są niezbędne, ale tylko jeśli masz zamiar łączyć karmienie piersią z karmieniem butelką, ponieważ nigdy nie wiadomo jak będzie z Twoim pokarmem, lepiej butelkę mieć w zanadrzu. Ważny jest również materac z monitorem oddechu. To niezbędne akcesorium zwłaszcza dla jesiennych dzieci, u których częściej może występować nagła śmierć łóżeczkowa, np. ze względu na kiepską wentylację pomieszczeń. Musisz zakupić także kilka kocyków, przydadzą się również tetrowe pieluszki, zwłaszcza kiedy będziesz trzymać dziecko do odbicia. Jeśli chodzi o zbędne akcesoria, to laktator niekoniecznie się sprawdzi, gdyż niektóre kobiety po prostu nie lubią z niego korzystać, gdyż jego obsługa wymaga nieco wysiłku. Wynalazki do usypiania dziecka, z szumem imitującym wody płodowe są pomocne, ale nie niezbędne.

Dobór wyprawki dla jesiennego malucha może stanowić pewne wyzwanie. Warto analizować, co jest niezbędne, a z zakupem czego można jeszcze się wstrzymać, aby nie podjąć pochopnej decyzji.

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!