ciaza
Ciąża

Ból bioder w ciąży – skąd się bierze i co oznacza?

Ból bioder w ciąży – skąd się bierze i co oznacza?

Ból biodra pojawia się najczęściej w trzecim trymestrze ciąży, chociaż czasami towarzyszy kobietom już pod koniec drugiego trymestru. Jego przyczyną jest hormon – relaksyna, który wydzielany jest przez jajniki i łożysko. Zadaniem relaksyny, podobnie jak progesteronu, jest działanie rozluźniające – pod koniec ciąży organizm przygotowuje się do porodu, do którego niezbędne jest rozluźnienie mięśni macicy i spojenia łonowego, aby dziecko mogło sprawnie wydostać się przez drogi rodne. Niestety, wzrasta przez to podatność na kontuzje, a przy większym niż zwykle obciążeniu kręgosłupa i nieprawidłowej postawie ciała wynikającej ze zmienionego środka ciężkości pojawia się właśnie ból bioder i pleców.

Ból biodra w ciąży przed snem

Większość kobiet odczuwa ból biodra najmocniej podczas kładzenia się do snu. Pomocna może okazać się specjalna poduszka ciążowa, która ułatwia wygodne ułożenie się i umożliwia odciążenie kręgosłupa. Przyda się również w okresie połogu i karmienia, więc jest to zakup warty przemyślenia. Ważna dla ciężarnych jest również odpowiednia pozycja przybrana podczas snu – skrzyżowanie nóg nasili ból z rana. Najlepszą opcją jest ułożenie poduszek pomiędzy kolanami, nawet podczas krótkiej drzemki w ciągu dnia.

Ciężarna nie powinna mocno się przeciążać, wskazane jest odpoczywanie z nogami w górze. Istotne jest również noszenie wygodnego obuwia i umiarkowana aktywność fizyczna, np. aerobik dla przyszłych mam lub joga. Polecane są także masaże relaksacyjne wykonywane przez profesjonalistę, specjalnie dedykowane dla ciężarnych.

Zobacz też:

Mdłości w ciąży – kiedy występują i do kiedy trwają?

Objawy porodu – skąd wiadomo, że TO JUŻ?

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!