Zdrowie

Aspirator elektryczny w domowej pielęgnacji dziecka

Każdy rodzic wie, jak ogromne znaczenie dla dziecka ma drożny nosek. Zalegająca wydzielina utrudnia oddychanie, co znacznie wpływa na komfort malucha. Problem nasila się, kiedy dodatkowo pojawi się katar. W takiej sytuacji rodzice szukają sposobów na usunięcie wydzieliny. Dawniej stosowano tzw. gruszki, jednak od kiedy na rynku pojawiły się aspiratory, rodzice odetchnęli z ulgą.

Zdrowie przede wszystkim

Małe dziecko oddycha głównie przez nos. Z czasem oczywiście posiądzie umiejętność wykorzystania w tym celu ust, jednak zanim to nastąpi, rodzice muszą nieustannie czyścić nos dziecka z zalegającej wydzieliny. Co więcej, śluz może stać się siedliskiem bytowania zanieczyszczeń i zarazków, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia pociechy. Często w takiej sytuacji rozwijające się bakterie wędrują dalej do organizmu, co może rozwinąć się w zapalenie oskrzeli.

Jak ważny jest drożny nos dziecka z pewnością wie też każda mama karmiąca piersią. Dotyczy to również maluchów karmionych mlekiem modyfikowanym, jednak kiedy dziecko ssie pierś, wkłada w tę czynność znacznie więcej energii, co potęguje zmęczenie. Jeśli do tego pojawi się problem z zatkanym nosem, dziecko staje się nerwowe, gdyż nie ma wystarczająco siły, by jeść.
Dlatego właściwa i systematyczna higiena małego dziecka to obowiązkowa czynność, która powinna być wykonywana nie tylko podczas kataru, ale codziennie.

Aspirator – pomoc dla dziecka w każdym wieku

Aspirator ma za zadanie odciągnąć wydzielinę z nosa. Dotyczy to codziennej higieny oraz sytuacji, kiedy dziecko ma katar. Urządzenie przydaje się już od narodzin, gdyż pozwala pozbyć się pozostałości po resztkach wód płodowych i śluzach. Kiedy noworodek nie może swobodnie oddychać, jest rozdrażniony, apatyczny, nie może zasnąć i swobodnie jeść. Zakłada się, że do trzeciego roku życia rodzic powinien systematycznie czyścić nos dziecka, gdyż dopiero z czasem nabywa ono umiejętność wydmuchiwania wydzieliny. Warto jednak zaznaczyć, że nawet kiedy maluch nauczy się już „smarkać” w chusteczkę, urządzenie przyda się podczas kataru.

Rodzaje aspiratorów do nosa

Wśród wielu dostępnych na rynku modeli warto wybrać właściwie, by ułatwić sobie codzienne czynności przy dziecku. Zasadniczo wyróżnia się cztery rodzaje urządzeń:

– aspirator manualny;
– aspirator podłączany do odkurzacza;
– gruszka;
– aspirator elektryczny.

Każdy z nich ma oczywiście to samo zadanie, jednak nieco inaczej wygląda sam proces czyszczenia nosa. Warto również wskazać na bezpieczeństwo stosowania i łatwość w obsłudze. Dlatego zdecydowanie na czoło wysuwa się aspirator elektryczny, który jest nie tylko skuteczny, ale również w pełni bezpieczny.

Aspirator elektryczny a pielęgnacja dziecka

Urządzenia elektryczne uznawane są za najbardziej higieniczne. Oprócz łatwej obsługi i bezpiecznego stosowania nawet w przypadku noworodków, wykazują najmniejsze ryzyko przenoszenia materiału zakaźnego. Dlaczego? Odsysanie wydzieliny odbywa się za pomocą wymiennych końcówek, które można swobodnie wyciągnąć, umyć i zdezynfekować. Zazwyczaj również każde urządzenie zawiera kilka rozmiarów końcówek, które w zależności od gęstości wydzieliny ma szerszy lub węższy otwór. Dodatkowo większa końcówka umożliwia wykorzystanie aspiratora również u dorosłych, kiedy wydzielina podczas choroby utrudnia normalne funkcjonowanie.

Aspirator elektryczny dla dziecka – jak wybrać?

Wybierając produkt przeznaczony dla dziecka warto kierować się nie tylko przyjaznym wyglądem. Oczywiście kolorowa obudowa, czy kształt zabawki mogą kojąco wpłynąć na malucha, jednak dobry aspirator dla dziecka to znacznie więcej. Na co zatem zwrócić uwagę?

Zdecydowanie najważniejsza jest moc urządzenia. Jej regulacja pozwala dostosować produkt do potrzeb użytkownika. Dlatego aspirator o szerokiej regulacji nadaje się zarówno dla noworodka, jak również osoby dorosłej. Odpowiednia moc pozwala ponadto bezpiecznie usunąć wydzielinę o różnej gęstości.

Druga istotna kwestia to oczywiście końcówki. Miękkie, elastyczne, bezpieczne dla małego noska noworodka i dużego nosa dorosłego. Muszą idealnie dopasowywać się do noska, by nie wywołać podrażnień. Zazwyczaj zestawy zawierają dwie końcówki – węższa i szersza. Szeroka doskonale wyciąga gęstą wydzielinę, z kolei wąska nadaje się do wodnistego kataru.

Kolejna kwestia to hałas. Mogłoby się wydawać, że to mało istotny parametr, jednak pamiętajmy, że noworodki i niemowlaki są wrażliwe na nieznane dźwięki. Urządzenie generujące duży hałas może stanowić problem podczas użytkowania.

Warto również zwrócić uwagę na obsługę urządzenia. Szybki i bezproblemowy demontaż w celu wyczyszczenia aspiratora jest dość istotny. Końcówki można bowiem myć i dezynfekować. Co więcej, niektóre urządzenia są wodoodporne i można je w całości myć pod wodą, co znacznie ułatwia codzienną higienę. Więcej, niektórzy producenci umożliwiają mycie poszczególnych elementów nawet w zmywarce.

Wspomniany wcześniej wygląd ma istotne znaczenie w przypadku małych dzieci, którym odsysanie wydzieliny z nosa nie kojarzy się zbyt dobrze. Producenci zadbali zatem i o ten aspekt, wyposażając urządzenie w melodyjki.

Aspirator elektryczny – zalety

Aspirator elektryczny to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie dla dziecka w każdym wieku. Dlaczego?
– bezpieczeństwo użytkowania;
– łatwość czyszczenia;
– wymienne końcówki;
– względy wizualne, jak: ciekawy kształt, melodyjki, kolory;
– poręczność;

Urządzenie z pewnością przyda się w każdym domu i powinno być obowiązkowym elementem wyprawki dla noworodka. Dzieci nie lubią czyszczenia noska, stąd wybór urządzenia, który ułatwi tę czynność jest bardzo ważny i pozwoli usprawnić opiekę nad maluchem.

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!