dziecko
Dziecko

Akcesoria dla noworodka – co warto kupić przed narodzinami dziecka

Obecnie standardem jest przygotowanie się na narodziny dziecka przez kompletowanie tzw. wyprawki. Zwykle w jej skład wchodzą ubranka, gadżety niezbędne do karmienia i pielęgnacji, a także różnego rodzaju produkty, które przydadzą się przyszłej mamie, zarówno w szpitalu, zaraz po porodzie, jak i po powrocie z maleństwem do domu. W sklepach znaleźć można wiele przeróżnych akcesoriów dla noworodków, które choć nie znajdują się na liście „tradycyjnej wyprawki”, zdecydowanie ułatwiają odpowiednio zaopiekować się nowonarodzonym dzieckiem.

Nie ukrywajmy – początki rodzicielstwa nie należą do najłatwiejszych. Brak doświadczenia w sprawowaniu opieki nad noworodkiem sprawia, że każda, nawet najbardziej prowizoryczna czynność, jaką mamy wykonać, urasta do rangi ogromnego wyzwania. Nic nie zastąpi nam wprawy, która po czasie nadejdzie sama. Trudne początki można jednak sobie nieco ułatwić, korzystając z kilku akcesoriów dla noworodków. Sprawdź, co warto dodać do kompletowanej wyprawki dla dziecka.

Rożek

Jedną z największych trudności, z jaką borykają się początkujący rodzice, jest oczywiście podnoszenia noworodka. Niewielkich rozmiarów ciało i nieproporcjonalna względem tułowia głowa, na którą maluszek nie ma kontroli, sprawiają, że wzięcie dziecka na ręce budzi ogromny strach. Skorzystanie z rożka ułatwia to zadanie – zawinięty maluch dużo jest dużo stabilniejszy, a taki „pakunek” dużo łatwiej chwycić. Rożek może też pełnić funkcję kocyka do łóżeczka czy wózka. Ważne, by był wykonany z bezpiecznych, trwałych i naturalnych materiałów. Sztuczne tkaniny mogą np. powodować podrażnienia na delikatnej skórze noworodka. Wysokiej klasy rożki wykonane metodą handmade można znaleźć np. na stronie https://babyly.pl/kategoria/rozki-niemowlece/.

Pojemnik do przechowywania odciągniętego pokarmu

Laktacja jest hasłem, które z jednej strony jest w ostatnim czasie bardzo modne wśród mam, a z drugiej budzi wiele obaw. Karmienie piersią wydaje się doskonałą opcją, jednak nie zawsze okazuje się łatwe w realizacji. Problemem może być np. nadmiar pokarmu lub jego samoczynne wydobywanie się z jednej piersi, gdy drugą akurat „okupuje” maluszek. Tu praktycznym rozwiązaniem będzie zakup zestawu buteleczki i pojemnika na odciągnięty pokarm. Ten pierwszy gadżet to bardzo proste, gumowe naczynko, które przystawia się do wolnej piersi, by gromadził się w nim naturalny pokarm. Z kolei drugie akcesorium pozwala przechowywać mleko matki, niezwykle cenne dla dziecka, w sterylnych warunkach. Może być to pokarm odciągnięty laktatorem lub zgromadzony we wcześniej opisanej buteleczce.

Poduszka do karmienia

Poduszka do karmienia to akcesorium, bez którego można się obejść, aczkolwiek jego użycie ułatwia proces karmienia piersią. Dzięki niej wygodniej poprawnie ułożyć dziecko i w ten sposób nakierować do jego ust brodawkę wraz z otoczką. Podobnie jak w przypadku rożków, warto zwrócić uwagę, z jakich materiałów wykonano poduszkę. Trwała, wysokiej jakości, powinna nie tylko być bezpieczna dla malca, ale też służyć przez długi czas.

Organizer do torby

Prędzej czy później wyjdziesz z maluchem na spacer. Musisz wiedzieć, że nawet zwykłe przewietrzenie się będzie prawdziwą wyprawą, na którą trzeba się odpowiednio przygotować. Zapewne masz już torbę na różnego rodzaju akcesoria, ale dobrym dodatkiem do niej będzie specjalny organizer. Porządek w gadżetach malucha pozwoli szybciej okiełznać każdą kryzysową sytuację.

Lampa nocna

Wraz z przyjściem noworodka na świat, na jakiś czas trzeba pożegnać się z przespanymi nocami. Maluszek robi się głodny co kilka godzin i wówczas należy zaspokoić jego potrzebę. Nocą, aby nie budzić np. swojego partnera, ale też zbytnio nie razić mocnym światłem noworodka, warto zainwestować w małą lampkę nocną. Dobrym wyborem będzie model wpinany bezpośrednio do gniazdka lub lampa bezprzewodowa ładowana przez USB.

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!