9 miesiac zycia
Dziecko

9 miesiąc życia dziecka

Rozwój małego dziecka w pierwszych miesiącach życia jest bardzo intensywny oraz zróżnicowany. Warto więc zapoznać się z cechami charakterystycznymi poszczególnych etapów. Co zatem potrafi 9 miesięczne dziecko? Jak się ono rozwija w tej fazie? Jakie mogą wystąpić niepokojące symptomy? Na co zwrócić szczególną uwagę? Jak się bawić z dzieckiem w tym wieku?

Co potrafi 9 miesięczne dziecko?

Fachowcy, którzy specjalizują się w tematyce pediatrycznej ustalili normy, które przypisywane są poszczególnym etapom rozwoju malucha. Choć każde dziecko dorasta nieco inaczej, warto znać te reguły oraz uwzględniać wszelkie uchybienia. Pomoże to z pewnością zadbać o wzrost niemowlaka, jak również dobrać odpowiednie postępowania pielęgnacyjne oraz wykorzystywane w życiu codziennym. Jednym z etapów jest rozwój dziecka, które osiągnęło 9 miesiąc życia. W tym czasie następuje tzw. skok rozwojowy. Co potrafi taki bobas?

Cechy dziecka 9 miesięcznego:

  • umiejętność gryzienia i przeżuwania,
  • zdolność do utrzymania pozycji pionowej – w siedzeniu a nawet próbie wstania czy chodzenia,
  • rozróżnianie dźwięków, nawet tych cichych,
  • okazywanie uczuć – strachu, radości czy złości,
  • pierwsze oznaki wstydu przed obcymi, itp.

Jak dziecko dorasta się po tej fazie – jak wspomagać jego rozwój?

Każdy etap rozwojowy dziecka jest bardzo istotny. Dlatego więc i w tej fazie należy poświęcić wiele uwagi bobasowi, jak również wspierać jego dorastanie. W 9 miesiącu życia warto zwrócić uwagę na sposób przemieszczania się niemowlaka. Mając na uwadze ten czynnik każdy rodzić powinien zabezpieczyć niebezpieczne miejsca oraz rogi mebli – maluch będzie eksperymentował, a jego poruszanie się nie jest jeszcze stabilne i pewne.

Na tym poziomie warto również zachęcać berbecia do wydawania dźwięków czy artykułowania poszczególnych sylab. Opowiadanie, śpiewanie, nucenie swojej pociesze z pewnością wspomoże i przyśpieszy ten aspekt. W tym wieku dziecko uwielbia także wszelkiego z=rodzaju zabawy w chowanego, tzw. „akuku” czy strojenie rozmaitych min.

Jadłospis 9 miesięcznego dziecka

9 miesięczne dziecko może nadal przyjmować pokarm mamy. Powinno jednak już od dłuższego czasu mieć rozszerzaną dietę o dodatkowe produkty, gdyż samo mleko mamy nie będzie już dla niego wystarczające. Mogą to być kaszki, zupki, gotowane warzywa czy mięso. Ważne, żeby produkty podawane dziecku były odpowiednio rozdrobnione.

Niepokojące cechy 9 miesięcznego dziecka

Choć istnieje wiele odchyleń od norm, cześć z nich może zaniepokoić. Warto więc zwrócić szczególną uwagę, jak również ewentualnie wykonać odpowiednie badania czy testy rozwojowe w przypadkach gdy niemowlak:

  • podwyższona temperatura ciała,
  • biegunki, wymioty,
  • brak oznak utrzymania ciała w pozycji pionowej,
  • brak zainteresowania na różnego rodzaju dźwięki,
  • odchylenia od norm wagi czy wzrostu, itp.

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!