dziecko
Dziecko

8 miesiąc życia dziecka

Dla każdego rodzica wielce istotny jest prawidłowy rozwój swojego dziecka. Jeśli chcesz wiedzieć czy Twoje maleństwo rozwija się prawidłowo, przeczytaj o rozwoju dziecka w 8 miesiącu jego życia.

Co potrafi 8 miesięczne dziecko?

Dziecko w 8 miesiącu życia jest coraz bardziej samodzielne i bardzo ruchliwe. Staje się niesamowitym słuchaczem i obserwatorem. Potrafi samodzielnie usiąść również z pozycji leżącej. Zaczyna raczkować, co pozwala mu zaobserwować znacznie więcej. Naśladuje gesty swoich najbliższych, a także zaczyna samodzielnie jeść. Nabywa umiejętność wstawania, chwytając się innych przedmiotów. Chętnie gaworzy, pokrzykuje i wyciąga rączki do innych dzieci, zaczyna samo bawić się przez dłuższą chwilę.

8 miesiąc – Jak się rozwija?

Wspomniany 8 miesiąc życia dziecka jest momentem szybkiego rozwoju ruchowego. Wyróżnia się samodzielnością w jedzeniu i piciu. Trzymając w rączce banana potrafi go samo zjeść, a także napić się z tzw. kubka niekapka. Jest to również czas na usamodzielnienie się maluszka. Nie musi z pomocą rodziców zaglądać w różne kąty, raczkując może zrobić to samo. Jednak nadal rodzice są jego całym światem. Łatwo sięga po różne rzeczy, siedząc przy stole, może złapać jakiś przedmiot lub pociągnąć za obrus. Sprawdza również, co wydarzy się po zrzuceniu zabawki. Dziecko może także bać się obcych i płakać w ich otoczeniu, gdy nie czuje się bezpiecznie.

Co powinno zaniepokoić rodziców w rozwoju 8 miesięcznego dziecka?

Niepokojące mogą okazać się zachowania, w których niemowlę nie rozpoznaje najbliższych sobie osób pozostających w grupie. Powinno wyciągać do nich ręce, kierować się do nich. Dziecko powinno już samo siadać i umieć tę pozycję utrzymać.

Badania i zabawy z dzieckiem

Na tym etapie życia dziecka konieczne są wizyty kontrolne u lekarza rodzinnego, w celu zweryfikowania prawidłowości w rozwoju dziecka, a także stała kontrola kalendarza szczepień.

W 8 miesiącu warto bawić się z dzieckiem, w zabawy wymagające od dziecka uważności. Rodzić podnosi np. małe autko i wypowiada jego nazwę. Następnie po odłożeniu przedmiotu, należy wypowiedzieć jego nazwę, aby tym razem dziecko mogło pokazać, gdzie jest autko.

Bardzo fajną zabawą dla malucha jest również „Kosi, kosi łapci pojedziem do babci” co bardzo dobrze pomaga dziecku opanować gesty klaskania.

Zabawa w „Akuku” jest bardzo lubiana przez maluchów. Można schować misia, a następnie wyciągnąć go ze słowami „Akuku”.

Niesamowicie zabawne dla dzieci jest pokazywanie „Jaki duży urośniesz?/Jaka duża urośniesz?”. Dziecko jest przeszczęśliwe gdy podnosi wysoko rączki pokazując swój wzrost.

Każde dziecko rozwija się we własnym tempie, a duży wpływ mają na to geny, środowisko życia, a także własne predyspozycje dziecka. Poszczególne etapy rozwoju są kwestią indywidualną każdego maluszka.

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!