dziecko
Dziecko

5 miesiąc życia dziecka

Piąty miesiąc życia dziecka to niezwykle przełomowy moment w jego życiu, a zarazem życiu jego rodziców. Sprawność jaką osiągają dzieci w tym czasie sprawia ich rodzicom ogromną radość i jest powodem do ogromnej dumy.

5 miesiąc życia – umiejętności dziecka

Warto tu wspomnieć o podstawowych umiejętnościach Twojego dziecka. Po skończeniu piątego miesiąca, dziecko powinno umieć:

  • mocno trzymać główkę
  • leżąc na brzuchu, podnieść klatkę piersiową, opierając się na przedramionach
  • przewracać się z brzuszka na plecy i odwrotnie
  • piszczeć z zadowolenia
  • wpatrywać się z uwagą w coś malutkiego, np rodzynek
  • wyciągać rączki po przedmiot
  • uśmiechać się
  • chwytać grzechotkę lub końce Twoich palców

Jeśli Twoje dziecko nie opanowało tych umiejętności koniecznie skonsultuj się z lekarzem. W sporadycznych wypadkach opóźnienie może być spowodowane nieprawidłowościami w jego rozwoju. Zazwyczaj okazuje się jednak, że jest wszystko w porządku, a opóźnienie w dojrzeniu do pewnych umiejętności jest naturalne, gdyż każde dziecko rozwija się we własnym tempie.

Mówienie dziecka w piątym miesiącu życia

Po skończeniu piątego miesiąca Twoje dziecko prawdopodobnie będzie także umiało już utrzymać się na nogach, czy powiedzieć „gu-gu” lub wydawać podobne zbitki spółgłosek z samogłoskami.

Niektóre dzieci są już na tym etapie gotowe do przyjmowania innego typu jedzenia niż dotychczas. Musisz zaobserwować czy Twoje dziecko jest już na to gotowe czy nie. Jeśli ocenisz, że dziecko odmawia jedzenia, lepiej poczekaj, nic na siłę. Lepsze efekty osiągniesz cierpliwością niż frustracją. Pamiętaj także, że zbyt wczesne wprowadzanie pokarmów może wywołać silne reakcje u dziecka, takie jak ból brzucha czy alergię pokarmową.

Ząbkowanie w 5 miesiącu życia dziecka

U dziecka w piątym miesiącu życia mogą zacząć się wyrzynać pierwsze ząbki. Jeśli Twoje dziecko jest na tym etapie, bądź przygotowana na ewentualne wystąpienie gorączki u dziecka. Możesz pomóc niemowlęciu poprzez masaż jego dziąseł szczoteczką silikonową czy podawanie mu gryzaków.

Piąty miesiąc dziecka to niezwykły okres w jego życiu. Zapewne ma ono już swoją ulubioną zabawkę. Wspieraj jego rozwój, baw się z nim, mów dużo, śpiewaj i ciesz tym niezastąpionym czasem!

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!