male-dziecko
Dziecko

4 miesiąc życia dziecka – odżywianie, zabawy, umiejętności

Każdemu rodzicowi zależy na tym, aby jego dziecko rozwijało się harmonijnie. 4 miesiąc życia dziecka to wyjątkowy okres. Rodziców na pewno ucieszy większa ilość przespanych nocy. Trzeba jednak bacznie obserwować swoje maleństwo, aby nie przegapić ważnych dla jego rozwoju kwestii. Dzięki lekturze tego artykułu dowiesz się, jak powinien przebiegać prawidłowy rozwój czteromiesięcznego maleństwa.

Jak rozwija się 4 miesięczne dziecko i co powinno nas zaniepokoić?

Czteromiesięczne maleństwo może ważyć nawet dwa razy tyle co w momencie swoich narodzin. Należałoby karmić je co około trzy, cztery godziny. Zazwyczaj czteromiesięczne maleństwo w miarę spokojnie przesypia większość nocy. Z tego też względu rodzice będą mogli bez większych trudności się wyspać. Malec z każdym dniem staje się również silniejszy i pełen wigoru. Dziecko potrzebuje jednak drzemek w ciągu dnia. Najczęściej satysfakcjonują je dwie lub trzy drzemki. Jeżeli jednak z różnych względów nasze dziecko nie przybiera na wadze, koniecznie należy zastanowić się nad wizytą u lekarza. Można także poinformować o tym fakcie pediatrę na rutynowej kontroli. Nie ulega wątpliwości, że niepokojąca może być również bezsenność malca. Niepokoić może także nadmierna płaczliwość dziecka. Wszelkie wątpliwości zawsze należy konsultować z lekarzem.

Jak bawić się z 4 – miesięcznym dzieckiem?

Dziecko w wieku czterech miesięcy potrafi już nie tylko pić mleko. Z chęcią zajmuje się ssaniem swoich paluszków oraz różnorakich, kolorowych zabawek. Należy więc zwracać baczną uwagę na to, jakie zabawki posiada nasze maleństwo. Nie powinny zawierać one drobnych elementów, którymi czteromiesięczne dzieciątko mogłoby się zadławić. Nie należy jednak martwić się tym, że dziecko wkłada do buzi zabawki. Dzięki temu dziecko uczy się gryźć oraz poznaje kształty i kolory. Dziecko w tym wieku potrafi również obracać swoją główkę w kierunku, z którego słyszy jakiś dźwięk. Czteromiesięcznemu maleństwu warto byłoby kupić matę edukacyjną po to, aby mogło uczyć się nowych kształtów, dźwięków oraz kolorów.

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!