Co to jest baby brain?
Ciąża

34 tydzień ciąży – charakterystyka ciała kobiety i dziecka

Rozwój ciąży w 34 tygodniu

34 tydzień ciąży to czas kiedy warto już przygotować torbę do porodu. Brzuszek jest już coraz większy, ale jeszcze pozostaje wysoko. Przyrost na wadze może odbywać się szybciej niż dotychczas.

34 tydzień ciąży – objawy i dolegliwości ciążowe

Organizm kobiety intensywnie przygotowuje się do porodu. Mogą pojawić się skurcze Braxtona-Hicksa, które nie są bolesne, ale dokuczliwe. Czasami pojawiają się również bóle w dole brzucha, podobne do miesiączkowych. Stawy, głównie miednicy, ulegają rozluźnieniu, aby przygotować się do porodu. W tym tygodniu większość dzieci przyjmuje już pozycję główka w dół.

Wiele kobiet w tym tygodniu ciąży skarży się na obrzęki i opuchnięcia, co jest spowodowane zatrzymywaniem wody w organizmie. Żołądek jest coraz bardziej ściśnięty, co może powodować zgagę oraz niestrawność.

34 tydz. ciąży – waga dziecka

Dziecko w 34 tygodniu ciąży waży ponad 2 kg i wyprostowane mierzy ok. 43-47 cm. Jego ciało jest już prawie w pełni ukształtowane. Teraz głównie rośnie i gromadzi tłuszcz. W tym tygodniu kończy się rozwój układu oddechowego. Włosy dziecka stają się coraz silniejsze i gęstsze, zaś paznokcie sięgają końca palców.

Zobacz też: 33 tydzień ciąży – charakterystyka

Rozwój dziecka w 34 tygodniu

Zaczyna rozwijać się układ immunologiczny. Przez łożysko dziecko pobiera przeciwciała odpornościowe od mamy.

Maluch również intensywnie ćwiczy, jego ruchy są coraz mocniej odczuwalne. Można również zauważyć wypukłości na brzuchu, kiedy dziecko wypycha stópkę, łokieć lub pośladki.

Zobacz też: Jak spać w ciąży?

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!