matka-z-dzieckiem
Dziecko

10 miesiąc życia dziecka

Pierwszy roczek zbliża się coraz większymi krokami. Tymczasem warto zauważyć, jakie zmiany zachodzą w zachowaniu dziecka w 10 miesiącu życia. Maluch waży więcej i porusza się bardzo szybko. Większość dziesięciomiesięcznych dzieci sprawnie raczkuje. Niektóre próbują stawać przy meblach, a nieliczne stawiają już pierwsze, samodzielne kroki. To też dobry moment na naukę samodzielnego siadania na nocniku i stopniową rezygnację z pieluszek. Nad takim energicznym bobasem trzeba nieustannie czuwać i szybko reagować, gdy np. zechce wdrapać się na stół lub szafkę.

10 miesiąc życia dziecka

Rozwój 10-miesięcznego bobasa potrafi zadziwić jego bliskich. Maluch, który radzi sobie doskonale z raczkowaniem, zaczyna intensywnie odkrywać świat. Szuka zabawek na szafkach i bacznie przygląda się przedmiotom codziennego użytku. Potrafi otworzyć szufladę w kuchni, więc warto kupić specjalne blokady do szuflad i drzwi. Jeśli w domu są schody, to na pewno dziecko lubi po nich wchodzić na czworaka. W tym przypadku pomocna będzie specjalna bramka zabezpieczająca.

Stare i nowe umiejętności 10-miesięcznego dziecka

Wielu rodziców stara się stymulować rozwój niemowlaka. Dziecko w wieku 10 miesięcy zaczyna wymawiać pierwsze słowa, choć logopedzi są zdania, że granicą na wymówienie pierwszych wyrazów jest roczek. Dodatkowo maluch potrzebuje bardziej zróżnicowanego pokarmu. Jeśli nie ma objawów alergii pokarmowej, może powoli dostawać kromkę chleba, pokrojone jabłko czy banana. Nadal podstawą diety są kaszki lub mleko matki. Zróżnicowana dieta ma pozytywny wpływ na wszechstronny rozwój malca. Intensywny ruch sprawia, że dziecko szybko staje się głodne.

Do starszych umiejętności 10-miesiecznego dziecka należy siadanie bez podparcia oraz coraz szybsze raczkowanie. Z nowych umiejętności warto wymienić pierwsze próby samodzielnego stania. Początkowo dziecko puszcza się przedmiotu lub mebla i próbuje postawić pierwszy krok. Nie trzeba obawiać się o upadek. Naturalny odruch siadania na pupę zabezpiecza dziecko przed upadkiem. Po chwili ponawia próbę wstawania i chodzenia.

Na pewno powodem do niepokoju może być rozwój nieproporcjonalny do wieku. Rodzice powinni reagować, gdy dziecko nie wydaje zbyt wielu dźwięków, lub nie reaguje na głos – to wskazanie do wizyty u laryngologa lub pediatry. Dziecko kończąc roczek przechodzi tzw. bilans roczny, wówczas lekarz pediatra dokładnie sprawdza rozwój fizyczny, psychologiczny i ruchowy.

Jeśli chodzi o polecane zabawy, to warto zachęcać do oglądania książeczek z obrazkami. Wskazane są duże klocki i zabawki sensoryczne oraz szkolące motorykę małych rączek. Wszelkie układanki dostosowane do wieku zainteresują malca i zachęcą do zabawy.

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!