noworodek
Dziecko

1 miesiąc życia dziecka

Jak wygląda pierwszy miesiąc życia dziecka? Posiadanie dziecka w domu w ciągu pierwszych kilku tygodni mogło być przytłaczające. W miarę upływu tygodni i stopniowego dostosowywania się do tej nowej małej osoby w swoim życiu, możesz wkrótce poczuć się bardziej pewnie i komfortowo. Noworodki szybko się rozwijają i zmieniają, a Twoje dziecko będzie utrzymywać Cię na palcach w piątym, szóstym, siódmym i ósmym tygodniu.

1 miesiąc dziecka

Aby pomóc Ci poczuć się lepiej przygotowanym, przedstawimy kilka typowych kamieni milowych dla 1-miesięcznego dziecka, omówimy to, co musisz wiedzieć o karmieniu i spaniu na tym etapie, a także poinformujemy Cię o potencjalnych problemach, z którymi możesz się spotkać, jak kolka. Oto kilka rzeczy, które możesz wypróbować w tym miesiącu:

Czas na przytulanie. Przytul swoje dziecko tak bardzo, jak to możliwe – to świetny sposób na nawiązanie więzi przez Ciebie i Twoje dziecko! Eksperci twierdzą, że im szybciej i konsekwentnie pocieszasz swoje dziecko, gdy jest zdenerwowane w ciągu pierwszych sześciu miesięcy, tym mniej wymagające może być, gdy będzie starsze.

Stymulacja wizualna. Na tym etapie Twoje dziecko może preferować patrzenie na przedmioty, które mają na sobie proste linie, takie jak paski lub wzory w szachownicę. Wybierz karuzelę lub zabawki w jasnych, kontrastujących kolorach i wzorach – nie będzie w stanie oderwać wzroku od tej wizualnej uczty! Zabawki dotykowe. Twoje dziecko poznaje świat także poprzez dotyk. Daj jej zabawki o różnych teksturach, kształtach i rozmiarach.

Rozmowa z dzieckiem. Porozmawiaj ze swoim dzieckiem, pozwalając mu „mówić” za pomocą gruchania, bulgotania i uśmiechów, a także odpowiadaj za pomocą słów, dźwięków i mimiki twarzy. Z czasem Twoje dziecko nauczy się Cię naśladować, więc te wczesne „rozmowy” są świetne dla jego rozwoju. Podejście fizyczne. Delikatnie wyciągnij ramiona dziecka przed siebie, aby uformować „klaśnięcie”; poruszaj nogami dziecka tak, jakby jeździło na rowerze; i kontynuuj ćwiczenie czasu na brzuszku. Wszystko to pomaga rozwijać jej mięśnie i ruch. Klejenie. Zapewnienie dziecku bezpieczeństwa i zaufania pozwala mu w pełni wykorzystać swój potencjał. Dowiedz się więcej o tworzeniu więzi z noworodkiem w tych codziennych chwilach. Obejrzyj film w internecie, aby poznać więcej pomysłów na zabawę. Należy jednak pamiętać, że jest tylko tyle nowych informacji, które małe dzieci mogą przyswoić. Uważaj na oznaki, że Twoje dziecko ma już dość – może odwrócić wzrok lub płakać – i daj mu szansę odpocząć.

Karmienie swojego 1-miesięcznego dziecka

Możesz się zastanawiać, ile karmić swoje miesięczne dziecko, gdy rośnie. Kontynuuj karmienie dziecka, gdy wydaje się głodne. W tym wieku jest to prawdopodobnie około osiem razy w ciągu 24 godzin w przypadku dzieci karmionych piersią lub co trzy do czterech godzin w przypadku dzieci karmionych butelką. Jeśli Twoje dziecko jest w średnim okresie wzrostu, może chcieć jeść trochę częściej. W tym miesiącu możesz czuć się bardziej pewnie, ponieważ część niepewności, którą mogłeś odczuwać w ciągu pierwszych kilku tygodni, zaczyna zanikać. Mimo to porozmawiaj o wszelkich obawach z zaufanymi bliskimi lub lekarzem. Wspólny problem to problem, który zmniejszył się o połowę i możesz być zaskoczony, o ile lepiej poczujesz się później.

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!