niemowle
Dziecko

Przeziębienie u niemowlaka – jak rozpoznać?

Przeziębienie u niemowląt może szybko się rozwijać, co w konsekwencji jest niebezpieczne dla jego zdrowia i życia. Niemowlak nie powie, że coś go boli, więc pierwszymi sygnałami, że coś jest nie tak, jest zmiana zachowania dziecka. Maluch może stracić apetyt, stać się bardziej marudnym i płaczliwym. Trzeba wtedy uważnie obserwować dziecko. Mogą to być pierwsze symptomy infekcji.

Przeziębienie niemowlaka – objawy

Częstym objawem przeziębienia jest katar, który utrudnia oddychanie oraz może powodować problemy z przyjmowaniem pokarmu. Dziecko zwykle często się budzi, głośniej oddycha i jest niespokojne. Może nie chcieć ssać smoczka i piersi.

Przeziębienie u niemowlaka – kiedy do lekarza?

Kiedy wydzielina spływa do gardła, pojawia się kaszel. Na początku infekcji suchy, po czym zamienia się w mokry, gdy wzrasta ilość wydzieliny. Mogą również pojawić się wymioty. Jeżeli kaszel jest szczekajacy lub powoduje duszności należy od razu udać się do lekarza

Ból gardła u niemowlaka może powodować niechęć do jedzenia. Czasami dziecko może wkładać rączki do buzi i będzie rozdrażnione.

Co podać dziecku na przeziębienie?

Częstym objawem przeziębienia jest stan podgorączkowy i gorączka. Podwyższona temperatura powoduje osłabienie dziecka, płaczliwość, brak apetytu. Jeżeli temperatura ciała wzrośnie powyżej 38,5st. C należy podać dziecku lek przeciwgorączkowy.

Żadnych objawów nie powinno się lekceważyć. U niemowląt zwykły katar bardzo szybko może przerodzić się w zapalenie płuc. Jeżeli objawy się nasilają trzeba koniecznie skonsultować się z lekarzem. 

Zobacz też:

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!