pierwsze zęby, zęby mleczne
Rozwój

Pierwsze zęby dziecka – jak je myć?

Jak myć pierwsze ząbki dziecka? Bardzo wielu rodziców zapomina o tym, że istotne jest dbanie o zęby dziecka już od wyrżnięcia się pierwszego mleczaka. Warto je systematycznie czyścić, używając do tego początkowo gazika nasączonego wodą lub rumiankiem. Kolejno warto użyć nawet gryzaka, który ma wbudowaną specjalną szczoteczkę, gdy dziecko ma już pierwsze ząbki.

Mleczne zęby – jak je pielęgnować?

Mlecze zęby wywołują w rodzicach wiele emocji. Z jednej strony z pewnością jest to radość z rozwoju ich pociechy, z drugiej jednak wiele stresu związanego z wychodzeniem tzw. mleczaków, które powoduje ból dziecka, często wiele nieprzespanych nocy zarówno malucha jak i jego mamy i taty. Kiedy już jednak pojawią się pierwsze ząbki u dziecka często zastanawiamy się jak je pielęgnować, aby nie zaszkodzić dziecku oraz dbać o właściwą higienę jamy ustnej malca. Jak więc myć zęby małego dziecka?

Mycie zębów mlecznych – jak to robić?

Dodatkowym utrudnieniem w myciu zębów mlecznych jest fakt, że małe dzieci często, zwyczajnie, nie lubią wykonywania tej czynności, tj. pielęgnowania pierwszych ząbków. Pielęgnacja zębów mlecznych jest jednak absolutną koniecznością, już nawet przed pojawieniem się pierwszych z nich. Wynika to z faktu, że podczas tzw. wyżynania pierwszych zębów jama ustna narażona jest na przedostawanie się do niej bakterii groźnych dla dziecka. Jak więc krok po kroku dbać o zęby maluszka?

Pielęgnacja zębów niemowlaka – przemywanie gazikiem dziąseł

Nawet jeśli nie widzimy jeszcze u naszego dziecka pierwszych zębów to i tak powinniśmy w okresie ich wychodzenia tj. między 5 a 7 miesiącem życia dziecka, przemywać dziąsła gazikiem nasączonym przegotowaną wodą. Pomoże on pozbyć się niechcianych bakterii, które dziecko dostarcza do swojej jamy ustnej wraz ze wszystkim, co w tym czasie wkłada do buzi, a jak wiadomo dzieci ząbkujące mają takie nawyki.

Pielęgnacja zębów niemowlaka – dieta na zdrowe zęby malucha

Ważna w pielęgnacji zębów mlecznych jest odpowiednia dieta dla dziecka. Ważne, żeby produkty, które spożywa dziecko były bogate w wapń, który stanowi budulec dla zębów i działa jak naturalna ich ochrona. Warto więc podawać dziecku produkty mleczne, które są bogate w wapń. Warto ograniczyć w diecie małego dziecka cukier, który sprzyja rozwojowi bakterii w jamie ustnej a nawet powoduje próchnicę zębów mlecznych! Jeśli zaś mama karmi piersią to ważne jest aby sama spożywała produkty bogate w wapń, który przedostanie się wraz z mlekiem matki do organizmu dziecka. Przeczytaj więcej na temat diety w laktacji.

Może Cię zainteresować również: Mleko a laktacja – fakty i mity

Szczoteczka do mycia zębów mlecznych

Mycie zębów mlecznych jest bardzo ważne i nie należy sądzić, że skoro mleczaki i tak wypadną to można sobie ich pielęgnację odpuścić. To duży błąd, który mają na sumieniu niejedni rodzice. Próchnica, która dotrze do jamy ustnej dziecka w okresie, kiedy posiada ono mleczne zęby z łatwością przeniesie się na późniejsze, już właściwe zęby dziecka. Aby temu zaradzić należy odpowiednio dbać o mycie zębów mlecznych. Jak to zrobić? Przede wszystkim zaopatrzmy się w specjalną szczoteczkę do zębów. Taką szczotkę kupić można w wielu drogeriach lub przez internet. Będzie ona wygodna w użyciu dla małego dziecka.

Mycie zębów jak rodzinny rytuał – pielęgnacja zębów mlecznych

Jeśli zastanawiasz się jak przekonać malucha do codziennego mycia zębów mlecznych to najlepszym rozwiązaniem będzie danie mu dobrego przykładu. Takim przykładem na pewno będzie wspólne mycie zębów przed snem i rano przed wyjściem do pracy, przedszkola czy też po prostu przed rozpoczęciem kolejnego dnia. Dziecko patrząc na swoich rodziców będzie ich naśladować i przejmować dobre nawyki pielęgnacyjne. Dla rodziny będzie to kolejna okazja do spędzenia wspólnie czasu, a dla dziecka szansa na utrzymanie mlecznych zębów w czystości! Sytuacja win-win nieprawdaż?

Płukanie zębów mlecznych

Kolejną kwestią, która niekiedy nurtuje rodziców jest to, czy dziecko powinno płukać jamę ustną po myciu zębów. Odpowiedź jest prosta – według specjalistów należy opróżnić jamę ustną z nadmiaru pasty do zębów. Nie należy tego jednak robić do przesady. W zupełności wystarczy kilka szybkich spłukań. Trzeba tylko pilnować, aby dziecko nie połykało wody podczas płukania zębów, co niestety dzieciom się zdarza, zanim jeszcze dokładnie nauczą  się procesu mycia zębów mlecznych.

Może Cię zainteresować również: Kiedy dziecko zaczyna chodzić?

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!