laktacja
Dziecko

Ciemieniucha – objawy, występowanie, leczenie

Co to jest ciemieniucha?

Ciemieniucha to występujące u niemowlaka zmiany skórne pojawiające się najwcześniej w okolicach głowy i brwi. Problem ciemieniuchy dotyka bardzo wielu niemowlaków, szacuje się, że nawet 70% dzieci spotyka ta przypadłość.

Jak wygląda ciemieniucha?

Ciemieniucha wyglądem przypomina łuszczycę lub mocny łupież. Zmiany na skórze dziecka przybierają postać łusek, dosyć gęstych. Ma kolor żółtawy i pojawia się zazwyczaj na głowie w górnej części czoła.

Kiedy się pojawia na skórze dziecka ciemieniucha?

Najczęściej ciemieniucha dotyka dzieci w około 6 tygodniu życia. Trwać może dosyć długo choć to zależy od dziecka, każdy przypadek bowiem może być inny. Najpóźniej jednak ciemieniucha powinna zniknąć po 1,5 roku życia dziecka.

Skąd się bierze ciemieniucha u niemowlaka?

Ciemieniucha jest wynikiem łoju z gruczołów łojowych, które przybierają postać wspomnianych łusek na główce dziecka. W pierwszych tygodniach skóra dziecka produkuje dużo tłuszczu, który jest podejrzewany o powodowanie ciemieniuchy.

Jak leczyć ciemieniuchę? Sposoby na ciemieniuchę

Na szczęście ciemieniucha nie jest zbyt dokuczliwa dla dziecka. Poza niezbyt estetycznym wyglądem, ciemieniucha nie powoduje dyskomfortu, a tym bardziej bólu niemowlaka. Można ją jednak zwalczać stosują specjalne maści, kremy i szampony dostępne w aptece. Jednym ze sposobów jest również nawilżanie skóry głowy odpowiednimi olejkami przed kąpielą.

Przeczytaj również:

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!