zmiany w organizmie w ciąży
Ciąża

Ciąża a zmiany w organizmie kobiety

Ciąża to niezwykły stan podczas którego ciało kobiety niezwykle się zmienia. Nie ma jednej odpowiedzi na pytania zadawane przez kobiety, ponieważ każda z nas jest inna, indywidualna i niepowtarzalna. Są jednak pewne odchylenia od normy na które trzeba szczególnie zwrócić uwagę.

Jak zmienia się organizm kobiety w ciąży?

Zacznijmy od tego, że właśnie minął termin w którym powinnaś dostać miesiączkę. Wyglądasz, zaglądasz a tu dalej nic. Pierwsze po co sięgasz to test ciążowy, który jest dostępny w każdej aptece. Okazuje się być pozytywny. Umawiasz się na wizytę do lekarza i już wiesz, że całe twoje życie się zmieni….

Upławy w ciąży

Jednym z plusów jest brak miesiączki jednak nie zawsze wiąże się to z komfortem. Niejednokrotnie w ciąży trzeba używać wkładek higienicznych ze względu na upławy, które w ciąży też występują. Jeżeli upławy są jasnego koloru i mają normalny zapach nie należy się nimi przejmować. To normalne. Taka kolej rzeczy. Natomiast jeśli upławy zmienią konsystencję, barwę lub zapach należy niezwłocznie udać się do swojego lekarza prowadzącego ciążę i poinformować go o zaistniałym fakcie. Często świadczy to o rozwijającym się stanie zapalnym bądź o infekcji grzybiczej lub bakteryjnej, która nie leczona jest groźna dla nowo rozwijającego się dzieciaka w każdym etapie ciąży. Podobnie jest z krwawieniem lub tak zwanym plamieniem, które słusznie budzi niepokój i lęk o zdrowie maleństwa w łonie matki.

Początkowe dolegliwości ciążowe

Prawidłowością na początku ciąży jest ból podbrzusza. Powstaje on na skutek powiększającej się macicy. Nie należy martwić się bólem i obrzmiałością piersi, które z upływem ciąży będą dodatkowo się powiększać, przygotowując się w ten sposób do spełnienia swojej roli. Niejednokrotnie kobiety na początku ciąży uskarżają się na mdłości, czasami nawet wymioty. Jest to również prawidłowa przypadłość, która z reguły mija po pierwszym trymestrze. W ciąży należy pamiętać o regularnych badaniach i o kontroli swojego oraz maluszka stanu zdrowia. Wcześnie wykryte wady bądź choroby dają większą szansę na wyleczenie bądź polepszenie komfortu życia maluszka lub mamy.

Drogie kobietki podsumowując macie prawo mieć zmienne nastroje – w końcu wiele zmian zachodzi w waszym organizmie. Macie prawo bać się o wasz największy skarb, dlatego w razie jakichkolwiek nieprawidłowości biegnij ie do lekarza, żeby sprawdzić czy wszystko ok.

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!